05.07.20

Будова бактерії

ДО НАЙКРАЩОГО УРОКУ ВЧИТЕЛЬ ГОТУЄТЬСЯ ВСЕ ЖИТТЯ


Будова бактерії

Бактеріальні клітини оточені щільною оболонкою (клітинної стінкою), яка виконує захисну і опорну функції, а також надає бактерії постійну, характерну для неї форму. За складом і будовою клітинні оболонки бактерій істотно відрізняються від рослин і тварин.
 
Клітинна оболонка бактерії проникна: через неї поживні речовини вільно проходять до клітини, а продукти обміну речовин виходять у навколишнє середовище.
Часто поверх клітинної стінки бактерій виробляється додатковий захисний шар слизу — капсула.Капсула захищає бактерію від висихання. Товщина капсули може у багато разів перевищувати діаметр самої клітини, але може бути і дуже невеликий.
 
На поверхні деяких бактерій є довгі джгутики (один, два або багато) або короткі тонкі ворсинки. Довжина джгутиків може у багато разів перевищувати розміри тіла бактерій. За допомогою джгутиків і ворсинок бактерії пересуваються.
 
Всередині клітини бактерії знаходиться густа нерухома цитоплазма, в якій містяться різні білки (ферменти) та запасні поживні речовини.
 
На відміну від інших одноклітинних організмів у бактерій немає ядра: їх ядерна речовина не відокремлена від цитоплазми оболонкою і розподілена в цитоплазмі.
Клітини бактерій називають без'ядерними. За цією ознакою (та іншими) бактерій відносять до прокаріотів (доядерним організмам) і відрізняють від організмів, які мають оформлене ядро з ядерною оболонкою, — еукаріотів.

Немає коментарів:

Дописати коментар