ЗЕЛЕНА АПТЕЧКА

Довідник лікарських рослин


Зелена аптечка на підвіконні
Зелена аптечка: Птіцемлечнік (індійський лук, пекельний корінь, брандушка).

Кожна поважаюча себе мати повинна мати в будинку птіцемлечнік! Запитаєте, чому? Тому що птіцемлечнік - це вам і йод, і зеленка, і «Рятувальник» в одному флаконі. Точніше в одній цибулині.
Це багаторічна цибулинна рослина з сімейства лілійних. У птіцемлечніка довгі ременеподібні листя і зелена цибулина, покрита біло-жовтими лускою, діаметр цибулини може досягати 10 см і більше. Ботаніки знають його під іменем птіцемлечнік хвостатий, а в народі прижилося інше - індійський лук, китайська цибуля, монгольський лук, пекельний корінь, брандушка. Індійським його прозвали, швидше за все, за пекучий сік, що виділяється листям, - за асоціацією з гострими індійськими прянощами. Батьківщина його - Південна Африка. Рід птіцемлечнік налічує близько 200 видів. Кілька видів птіцемлечніка під охороною, наприклад Птіцемлечнік Коха.
У кімнатах вирощують Птіцемлечнік хвостатий, яка квітне на другий-третій рік, викидаючи цветонос близько 60 см, квітки дрібні зеленувато- білого кольору, суцвіття кисть, квіти відцвітають знизу вгору, і Птіцемлечнік зонтичний, він зацвітає навесні на 4-6 рік, цветонос 15-30 см, квітки великі, зірчасті, білі з зеленими вкрапленнями. Птіцемлечнік отруйний, але також володіє цілющими властивостями .
Сама рослина досить невибагливо. Однаково добре буде рости і на північних вікнах, і на вікнах східної і західної орієнтації. Ось тільки від пекучого сонця південних вікон зажадає притінення. Поливають його після підсихання грунту; навесні і влітку у поливну воду можна додати рідке добриво на основі біогумусу. Взимку індійський лук краще містити в прохолоді (близько +8-10 градусів) і зменшити полив - хай відпочиває.
Навесні або влітку при необхідності перевалить підросло рослина в трохи більший горщик (не забувайте про дренаж). Підійде будь-яка родюча готова суміш. Можна лише додати в неї трохи піску і шматочки деревного вугілля. Навесні горщик з рослиною можна виставити на балкон або пересадити в сад (тільки перед настанням холодів не забудьте повернути його назад).
Треба сказати, що офіційна медицина не визнає птіцемлечнік як лікарська рослина. Ведеться вивчення його складу і можливостей з лікування опорно-рухового апарату, із загоєння ран і зняття набряків, з позбавлення від інших недуг.
Проте в народній медицині цю рослину широко використовується як знеболююче зовнішній засіб при ударах, болях у суглобах (у складі комплексного лікування), як загоює нариви засіб, для лікування головного болю, ГРЗ.
Лікар Алевтина Корзунова у своїй книзі «Цілюще індійський лук» пише: «Всередину індійський лук приймати не можна, він отруйний! Активні речовини, що містяться в соку Індійського цибулі, при попаданні на шкіру підсилюють приплив крові до хворого місця, що й забезпечує швидке стихання болю (ця дія аналогічно впливу розігріваючих мазей і бальзамів). Свіжий сік Індійського цибулі викликає дуже сильне печіння натираного місця - це потрібно мати на увазі тим, у кого чутлива і ніжна шкіра, а також є схильність до алергічних реакцій. Перед застосуванням Індійського лука (як, втім, і інших фітозасобів) потрібно провести пробу: докласти листок на 5-7 хв до чутливої ??шкіри на ліктьовому згині: якщо протягом наступної години почервоніла шкіра буде постійно свербіти і з'являться висипання, то це фітозасобів краще не застосовувати для лікування.
Щоб уникнути сильного подразнення сік Індійського цибулі не повинен потрапляти на слизові оболонки, особливо в очі ».
У складі індійського цибулі є активні речовини - фітонциди, що підсилюють приплив крові до хворих ділянках тіла, причому лікувальним ефектом володіють всі частини рослини - листя, цибулина і стрілки. Вони містять багато цілющого соку.
Сік птіцемлечніка безбарвний, не забруднює одяг, не має запаху, тому користуватися їм зручно.
Для лікування соком зазвичай використовують цілющі старе листя - їх кінчики часто бувають підсохлими, суху частину видаляють , зрізаючи з рослини частина зеленого листа в міру необхідності.
* Шматочком листа завдовжки близько 1-2 див натирають хворе місце ( при артриті, радикуліті, остеохондрозі ), щоб в шкіру вбрався сік рослини.
Для кращого виділення соку можна ножем зробити на аркуші насічки. З зрізу товстій частині аркуша індійського цибулі безбарвний пекучий сік виділяється дуже активно, його одразу треба наносити на хворе місце - він швидко всмоктується в шкіру. Після втирання соку хворе місце укутують вовняною хусткою. Краще полежати під ковдрою; приблизно через 7 хвилин печіння проходить, а потім зникають і хворобливі відчуття.

Немає коментарів:

Дописати коментар