31.08.19

Про особливості викладання біології і екології в 11 класі

ДО НАЙКРАЩОГО УРОКУ ВЧИТЕЛЬ ГОТУЄТЬСЯ ВСЕ ЖИТТЯ


Про особливості викладання біології і екології в 11 класі




Навчання біології і екології  в 11 класі у 2019/2020 навчальному роціздійснюватиметься за такиминавчальними програмами:
біологія і екологія10-11 класи Рівень стандартузатверджена наказомМіністерства освіти і науки України  № 1407 від 23.10.2017 р.;


      - біологія і екологія. 10-11 класи(Профільний рівень), затверджена наказом  Міністерства освіти і науки України  № 1407 від 23.10.2017 р..
            Програми навчального предмета „Біологія і екологія” розроблені на основі Державного стандарту базової і повної загальної середньої освіти (Постанова Кабінету Міністрів України від 23. 11. 2011 р. № 1392) з урахуванням змісту кваліфікаційних рівнів згідно Національної рамки кваліфікацій (Постанова Кабінету Міністрів України від 23. 11. 2011 р., № 1341), Концепції екологічної освіти України (Затверджено Рішенням Колегії МОН України від 20.12.01 р.,
№ 13/6-19) та відповідно до положень «Концепції Нової української школи» (Розпорядження Кабінету Міністрів України від 14.12.2016 р., №988).
            Навчальний предмет «Біологія і екологія»  завершує природознавчий цикл загальної середньої освіти і покликаний сформувати у випускників ключові компетентності, які забезпечують  концептуальні знання, осмислені уміння, сформовані навички, усвідомлені ставлення, які вони будуть реалізовувати у своїй майбутній діяльності. Базовим поняттям предмету є неперервність життя та його нерозривний зв'язок з довкіллям. Навчання біології і екології спрямоване на забезпечення умов для якісної освіти старшокласників у відповідності з їхнімиіндивідуальними нахилами, можливостями, здібностями і потребами, забезпечення професійної орієнтації учнів на майбутню діяльність, встановлення наступності між загальною середньою і професійною освітою, забезпечення можливостей постійного духовного самовдосконалення особистості, формування інтелектуального та культурного потенціалу як найвищої цінності нації.  
              Відповідно до Типової освітньої програми закладів загальної середньої  освіти IIІ ступеня, затвердженої наказом МОН України від 20.04.2018 № 408, предмет «Біологія і екологія» у 11 класі вивчається: на рівні стандарту - 2 години на тиждень; на профільному рівні - 5 годин на тиждень.
Програма дає право вчителю творчо підходити до реалізації її змісту, добирати об'єкти для вивчення та включати в зміст освіти приклади зі свого регіону, змінювати послідовність вивчення окремих питань у межах теми.Кількість годин на вивчення теми єорієнтовною і може бути змінена.  
          Зміст програми з біології і екології в 11 класі є логічним продовженням курсу біології основної школи у формуванні природничо-наукової компетентності учнів і спрямований на задоволення освітніх потреб відповідно до обраного рівня освіти: стандарту або профільного. Спільним у меті навчання на різних рівнях є формування системи знань про основні властивості живих систем, формування предметної та методологічної компетентностей. І на профільному рівні і на рівні стандарту вивчаються однакові теми. Однак на профільному рівні предмет вивчається поглиблено і передбачає більш повне опанування понять, законів, теорій; використання +інноваційних технологій навчання; організації практичної, дослідницької та проектної діяльності учнів; забезпечує також прикладне спрямування їх у різних сферах діяльності, у  тому числі і професійну орієнтацію учнів на майбутню діяльність, яка користується попитом на ринку праці.
  Навчальний матеріал у програмі 11 класу структуровано за темами: «Адаптації», «Біологічні основи здорового способу життя», «Екологія», «Сталий розвиток та раціональне природокористування», «Застосування результатів біологічних досліджень у медицині, селекції та біотехнології».  Зміст теми «Адаптації» спрямований на формування у школярів розуміння значення формування адаптацій у організмів на різних рівнях організації життя, уміння визначати ступінь адаптованості організмів до середовища мешкання, робити висновки про значення власного адаптивного потенціалу, його залежність від занять фізичною культурою, дотримання здорового способу життя. Тема «Біологічні основи здорового способу життя»включена в зміст курсу біології 10-11 класу з метою реалізації Державного стандарту у частині компоненту «Здоров’я». Місце вивчення цієї теми у структурі курсу визначає вчитель. Під час вивчення теми  поглиблюються знання учнів отримані на уроках з основ здоров’я про основні поняття:здоров’я, здоровий спосіб життя,інфекційні та неінфекційні захворювання, їх профілактика.Оскільки чинники і засади здорового способу життя вивчались на уроках курсу «Основи здоров’я»,  під час розгляду цієї теми потрібно звертати увагу саме на біологічні основи тих чи тих дій, а також максимально залучати вже наявні знання і досвід учнів з цієї теми (учні можуть проводити уроки у себе в класі чи в молодших класах, готувати цікаві проекти про різні аспекти здоров’я, проводити акції в школі, створювати мозкові мапи тощо). Під час вивчення питань у сфері репродуктивного здоров’я  доцільно проаналізувати ефективність різних методів контрацепції, здатність їх захищати від інфікування ІПСШ, а не лише назвати їх. Плануючи вивчення теми доцільно  передбачити достатню кількість навчальних годин на вивчення питань щодо функціонування імунної системи, імунокорекції, імунотерапії, які раніше не розглядались в курсі шкільної біології. Не варто приділяти багато уваги кількісним характеристикам впливу на здоров’я різних груп чинників, оскільки у різних джерелах вони значно різняться. Важливо зосередитися здебільшого на ціннісному компоненті очікуваних результатів навчальної діяльності: зорієнтувати учнів на усвідомлення важливості рухової активності, раціонального харчування та особистої гігієни для збереження здоров’я і профілактики різних захворю­вань. Окремою лінієюмає проходити формування негативного ставлення до куріння, вживання психоактивних речовин, як фактора емоційного благополуччя для здоров’я і професійного успіху. Головне завдання теми полягає в тому, щоб досягти позитивних змін у ставленнях і намірах випускників щодо власного здоров’я.
 Згідно з Концепцією «Нова українська школа» однією з ключових компетентностей випускника школи є екологічна грамотність, тобто «уміння розумно та раціонально користуватися природними ресурсами в рамках збалансованого розвитку, усвідомлення ролі навколишнього середовища для життя і здоров`я людини».  При вивченні теми «Екологія» і теми «Сталий розвиток та раціональне природокористування» необхідно акцентувати увагу на формуванні умінь старшокласників встановлювати причинно-наслідкові зв'язки між процесами та наслідками, розуміння наслідків забруднення довкілля. Спираючись на базові біологічні та екологічні знання старшокласників учителю важливо націлити учнів на розуміння основних принципів збалансованого розвитку людства – забезпечення діалектичного взаємозв`язку між поведінкою і цінностями особистості, активності суб`єкта і мотивації до діяльності, єдності з життям.
Зміст теми «Екологія» є розширенням подібної теми курсу 9-го класу, тож варто актуалізувати і використовувати наявні знання школярів. Новим у цій темі є поняття про зв`язки між популяціями в екосистемі (трофічні, топічні тощо), чому треба приділити додаткову увагу.
Розглядаючи тему «Сталий розвиток та раціональне природокористування» найкраще зосередитись на локальних змінах, які можуть здійснити учні у своєму житті та їх впливі на глобальну екологічну ситуацію («думай – глобально, дій – локально»): майбутнє в руках у кожного. Варто приділяти якомога більшу увагу екологічним проблемам України та можливим шляхам їх вирішення – що мусимо робити вже зараз. Не варто дуже  детально розбиратися у критеріях забруднення довкілля та його якості, буде достатньо знання про основні характеристики різних критеріїв і розуміння їх штучного характеру (вони визначені людиною). Потрібно зосередити увагу на глобальних змінах клімату на противагу поняттю про глобальне потепління – перший процес є наслідком другого, однак потепління проявляється не у всіх регіонах і неоднаково у різних, тож варто пояснити чому поняття «зміна клімату» є кращим за «глобальне потепління».  При підготовці і проведенні уроку про екологічну політику в Україні й світі, а також громадянську активність у цій сфері найкраще залучити учнів для висвітлення цих питань – це зробить урок більш інтерактивним і цікавим.
Завершується вивчення курсу темою  «Застосування результатів біологічних досліджень у медицині, селекції та біотехнології». Виклад сучасних аспектів репродуктивної медицини, клітинної і тканинної інженерії, трансплантології, генної інженерії людини та біотехнології потребують набуття викладачем сучасних актуальних знань, ґрунтовних відомостей про останні досягнення в цих галузях. Важливо обговорити з учнями біоетичні та безпекові проблеми репродуктивної медицини та генної модифікації людини, особливо у світлі останніх повідомлень про редагування геномів людських ембріонів. Новою темою у цьому розділі є поняття про біологічну безпеку й біологічну зброю, під час вивчення якої варто зосередити увагу на без пекових аспектах біологічних досліджень, робіт  з біологічними об`єктами і створення ГМО, а також обговорити неконтрольовані небезпеки, що постають під час використання біологічної зброї. Задання теми – формування усвідомленого ставлення молоді до досягнень сучасної біології, розміння, що принципи збалансованого розвитку обов`язково поєднуються з такими загальнолюдськими моральними принципами, як справедливість, відповідальність перед теперішніми і майбутніми поколіннями. 
Змістова частина програми є похідною очікуваних результатів навчання. У ній відображені елементи змісту, які забезпечують формування компетентностей і наскрізні змістові лінії.
      У кожній темі навчальної програми визначено предметний зміст, що розкриває спільні  для всіх навчальних предметів  наскрізні змістові лінії: "Екологічна безпека та сталий розвиток", "Громадянська відповідальність", "Здоров'я і безпека","Підприємливість та фінансова грамотність".
      Практична частина програми включає три практичні роботи: «Визначення ознак адаптованості різних організмів до середовища існування», «Розробка рекомендацій щодо профілактики захворювань», «Оцінка екологічного стану свого регіону» та проекти: «Особиста програма зміцнення здоров'я», «Дослідження особливостей структури місцевих екосистем», «Клонування організмів», «Нанотехнології в біології», «Трансгенні організми: за і проти».
Виконання освітніх проектів передбачає інтегровану дослідницьку, творчу діяльність учнів, спрямовану на отримання самостійних результатів під керівництвом учителя.   Учитель здійснює управління такою діяльністю і спонукає до пошукової діяльності старшокласників, допомагає, при необхідності,  у визначенні мети, завдань навчального проекту, орієнтовних методів і прийомів дослідницької діяльності та пошуку інформації для розв’язання окремих навчально-пізнавальних завдань. Учні самостійно або разом із учителем обирають форму презентації, захисту отриманих результатів. Оцінювання проектної діяльності здійснюється індивідуально, за довільною системою. Слід зазначити, що дослідно-проектна діяльність є одним із ефективних засобів формування компетентностей.
Звертаємо увагу, що наказом Міністерства освіти і науки України від 20.12.2018 № 1426 затверджено програму, за якою починаючи з 2020 року буде проводитися зовнішнє незалежне оцінювання результатів навчання з біології, здобутих на основі повної загальної середньої освіти.
 Освітній процес рекомендується базувати на компетентнісно орієнтованих завданнях з використанням сучасних освітніх технологій. До прикладу, матеріали щодо досвіду вивчення еволюційної біології у школах Європи постійно публікуються у європейському журналі для учителів природничих дисциплін «Science in school». Тут можна знайти цікавий досвід учителів, зокрема щодо складання філогенетичних схем, а також наукові статті з проблем еволюційної біології (Barker JohnPhilip Judith /Phylogenetics of man-made objects:simulating evolution in the classroom //Science in school. – 2013. - № 27. – P. 27 – 31). Важливо, що детальні методичні рекомендації щодо проведення уроків з еволюційної біології розробляються в університетських лабораторіях. Вони мають глибоку наукову базу. Окремо пропонуються матеріали для учнів і методичні розробки для вчителів з відповідними поясненнями і чіткими порадами для ефективного використання на уроках. Запропоновані завдання – це цілісні методичні комплекси з організації діяльності учнів на уроці. Усі розробки спрямовані на формування в учнів і вчителів критичного мислення і глибокого розуміння еволюційних процесів. Тож в Україні нам варто долучитися і використовувати цінні освітні ресурси, що розроблені в інших країнах:
Evolution: DNA and the Unity of Life / [Електронний ресурс.] – Режимдоступу:https://teach.genetics.utah.edu/content/evolution/ 
Teacher Guide Same or Different Species?    – Режим доступу:https://teach.genetics.utah.edu/content/evolution/speciation/same-or-different-species_TG.pdf
Освітній ресурс Медичного інституту Говарда Г’юза – Режим доступу:https://www.hhmi.org/biointeractive
Pedigrees and the Inheritance of Lactose Intolerance. - [Електроннийресурс.] – Режим доступу:https://www.hhmi.org/biointeractive/pedigrees-and-inheritance-lactose-intolerance

24.08.19

Всеукраїнська серпнева онлайн-конференція педагогічних працівників. Тема онлайн-конференції «Особливості організації освітнього процесу у 2019/2020 навчальному році» (на виконання наказу Міністерства освіти і науки від 06.03.2019 № 322).

ДО НАЙКРАЩОГО УРОКУ ВЧИТЕЛЬ ГОТУЄТЬСЯ ВСЕ ЖИТТЯ


Участь Всеукраїнська серпнева онлайн-конференція педагогічних працівників. Тема онлайн-конференції «Особливості організації освітнього процесу у 2019/2020 навчальному році» (на виконання наказу Міністерства освіти і науки від 06.03.2019 № 322).

23.08.19

23 серпня-День Державного Прапора України

ДО НАЙКРАЩОГО УРОКУ ВЧИТЕЛЬ ГОТУЄТЬСЯ ВСЕ ЖИТТЯ
День Держа́вного Пра́пора Украї́ни — державне свято України, присвячене одному з її державних символів — Прапору України. Відзначається щорічно 23 серпня.
День Державного Прапора України
Photograph of the Ukrainian flag.jpg
На загальнодержавному рівні свято встановлено указом Президента України Леоніда Кучми № 987/2004 «Про День Державного Прапора України» від 23.08.2004[1]. Цей указ було доповнено Указом Президента України Віктора Ющенка № 602/2009 «Про внесення змін до Указу Президента України від 23 серпня 2004 року N 987»[2], яким було засновано підняття Прапора України у День Державного Прапора України і під час інших державних свят та проведення загальнодержавних заходів. Поточну редакцію указу опубліковано на сайті Верховної Ради України

14.08.19

відео до уроку "Нестатеве розмноження хламідомонади"

ДО НАЙКРАЩОГО УРОКУ ВЧИТЕЛЬ ГОТУЄТЬСЯ ВСЕ ЖИТТЯ


Відео до уроку "Будова квітки"

ДО НАЙКРАЩОГО УРОКУ ВЧИТЕЛЬ ГОТУЄТЬСЯ ВСЕ ЖИТТЯ


Будова листка елодеї

ДО НАЙКРАЩОГО УРОКУ ВЧИТЕЛЬ ГОТУЄТЬСЯ ВСЕ ЖИТТЯ


КАЛЕНДАР ЗНАМЕННИХ І ПАМ'ЯТНИХ ДАТ НА 2019 - 2020 НАВЧАЛЬНИЙ РІК

ДО НАЙКРАЩОГО УРОКУ ВЧИТЕЛЬ ГОТУЄТЬСЯ ВСЕ ЖИТТЯ


КАЛЕНДАР ЗНАМЕННИХ І ПАМ'ЯТНИХ ДАТ
НА 2019 - 2020 НАВЧАЛЬНИЙ РІК
СЕРПЕНЬ
-          23.08 - День Державного Прапора України.
-          24.08 - День незалежності України. Національне свято.
-          1991 – Верховна Рада УРСР ухвалила Акт проголошення незалежності України.
ВЕРЕСЕНЬ
-          1.09  - День знань.
-          2.09.1945 - підписано Акт про беззастережну капітуляцію Японії. Закінчення Другої світової війни.
-           8.09 - Міжнародний день грамотності.
-          9.09 - 250 років від дня народження  Івана Петровича Котляревського (1769-1838), українського письменника.
-           10.09 - 125 років від дня народження  Олександра Петровича Довженка (1894-1956), українського письменника, режисера.
-          11.09 - 155 років від дня народження  Павла Арсеновича Грабовського (1864-1902), українського поета.
-          14.09 -  День українського  кіно.
-          15.09 230 років від дня народження Джеймса Фенімора Купера (1789—1851), американського письменника.
-           16.09 - День батька.
-          17.09 - 155 років від дня народження  Михайла Михайловича Коцюбинського (1864-1913), українського письменника.
-            21.09 -  Міжнародний день миру.
-           22.09 -  День партизанської слави. Відзначається щорічно відповідно до Указу Президента України № 1020/2001 від 30.10.2001 р.            
-          28.09  – День народження Василя Олександровича Сухомлинського (1918–1970), видатного українського педагога-гуманіста, письменника, директора Павлиської середньої школи.
-          30.09 - Всеукраїнський день бібліотек.
ЖОВТЕНЬ
-          1.10 -  Міжнародний день музики.
-           4.10 - День працівників освіти (в Україні). Відзначається щорічно в першу неділю жовтня відповідно до Указу Президента України № 513/94 від 11.09.1994 р.
-          14.10 - Покрова Пресвятої Богородиці. День українського козацтва. День захисника України.
-          15.10 - 205 років від дня народження  Михайла Юрійовича Лермонтова (1814-1841), російського письменника, поета.
-           16.10 - 165 років від дня народження  Оскара Уайльда  (1814-1841), англійського письменника.
-          21.10 - 186 років від дня народження Альфреда Нобеля  (1833-1896), шведського інженера-хіміка, засновника щорічної міжнародної премії, що присуджується за найважливіші наукові дослідження і відкриття.
-            22.10  -  Міжнародний День шкільних бібліотек.
-          24.10  -  Міжнародний день Організації Об’єднаних Націй.  - 1945 - створено міжнародну міждержавну Організацію Об’єднаних Націй (ООН).
-          25.10 - 80 років від дня народження  Василя Тимофійовича Скуратівського  (1939-2005), українського народознавця, письменника.
-          28.10 - 1944 - День визволення України від фашистських загарбників.
ЛИСТОПАД
-          9.11 - День української писемності та мови. День Преподобного Нестора-літописця Печерського.
-          13.11 -  130 років від дня народження Остапа Вишні (Павла Михайловича Губенка) (1889—1956), українського письменника, сатирика і гумориста.
-          Всесвітній день доброти.
-             16.11 -  Міжнародний день толерантності.
-          17.11 - Міжнародний день студента.
-            20.11 -  Всесвітній день дитини.
-          1959 – Генеральна Асамблея ООН проголосила «Декларацію прав дитини». 
-          1989 – Генеральна Асамблея ООН ухвалила «Конвенцію про права дитини».
-          23.11 - День пам’яті жертв голодомору та політичних репресій.  Всеукраїнська акція 
-          «Засвіти свічку». Відзначається щорічно у четверту суботу листопада відповідно до Указу Президента № 1310/98 від 26.11.1998 р.
-           27.11 - 140 років від дня народження Грицька Абрамовича Чупринки (1879—1921), українського поета.
-           29.11 - 120 років від дня народження Григорія Михайловича Косинки  (1899—1934), українського письменника.
ГРУДЕНЬ
-            1.12 - Всесвітній день боротьби зі СНІДом.
-          1991 – народ України вільним волевиявленням на Всенародному референдумі підтвердив Акт проголошення незалежності України.
-          5.12 - Міжнародний день волонтерів. Відзначається відповідно до резолюції Генеральної 
            Асамблеї ООН. 
-           6.12 - День Збройних Сил України. 
-           10.12 - Міжнародний день прав людини. 
-           1948 – Генеральна Асамблея ООН ухвалила Загальну декларацію прав людини.
-          11.12 - Міжнародний день гір. Відзначається відповідно до резолюції Генеральної Асамблеї ООН.
-           14.12 - День вшанування учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС. 
-           15.12 - Міжнародний день чаю.
-            19.12 - День Святителя Миколая Чудотворця.
-           25.12 - Різдво Ісуса Христа за Григоріанським календарем.
                                                                           













СІЧЕНЬ
-          1.01  - Новорічне свято. 
-          6.01 - Святвечір. Багата кутя.
-          7.01 - Різдво Христове.
-          95 років від дня народження Джеральда Малколма Даррелла (1925-1995), англійського зоолога і  письменника.
-          8.01 - 76-а річниця визволення мКропивницького (1944) від німецького окупаційного режиму.
-          85 років від дня народження Василя Андрійовича Симоненка (1935-1963), українського поета, журналіста, правозахисника.
-          9.01 - 130 років від дня народження Карела Чапека (1890-1938) чеського письменника.
-          14.01 - Новий рік за старим стилем. День святителя Василя Великого.
-          15.01  -   1992 Верховна Рада України затвердила Державний гімн України "Ще не вмерла Україна".
-            95 років від дня народження Євгена Івановича Носова (1925-2002), російського письменника.
-          18.01 Святвечір водохресний.
-          19.01 - Богоявлення Господнє. Водохреще.
-          20.01 - 110 років від дня народження Джой Адамсон (1910-1980), англійської письменниці.
-          22.01 - День Соборностi України. Вiдзначається в Українi згiдно Указу Президента (№ 42/99 вiд 21 сiчня 1999 року), день проголошення у 1919 роцi Акта злуки.
-          245 років від дня народження Андре Марі Ампера (1775-1836), французького фізика та математика.
-          24.01 -  99 років від дня народження Григорія Олександровича Куроп'ятникова (24.01.1921 м. Кіровоград - 26.02.1982), Героя Радянського Союзу (1943).
-          25.01 - День Тетяни.
-          395 років від дня народження Марусі Чурай (Марії Гордіївни Чурай) (1625-1653), української  народної поетеси, авторки широко відомих пісень.
-          27.01 Міжнародний день пам'яті жертв Голокосту.
-          230 років від дня народження Петра Петровича Гулака-Артемовського (1790-1865), українського поета, перекладача, педагога, культурно-громадського діяча.
-          28.01 - 160 років від дня народження Антона Павловича Чехова (1860-1904), російського письменника.
-          29.01 - День пам'ятi Героїв Крут. Вiдзначається в Українi згiдно з Указом Президента (№ 15/07 вiд 15 сiчня 2007 року). Офiцiйно цю дату почали вiдзначати пiсля того, як 29 сiчня 2007 року Президент України пiдписав Указ "Про вшанування пам'ятi Героїв Крут". 1918 - відбувся бій між київськими студентами і військами Муравйова під Крутами, під час якого в нерівній боротьбі полягло 300 юнаків, що захищали українську державність.
-          30.01 - 90 років від дня народження Всеволода Зіновійовича Нестайка (1930-2014), письменника, класика сучасної української дитячої літератури.









ЛЮТИЙ
-        10.02 - День безпечного Інтернету. Запроваджено з просвітницькою метою щодо відповідальнішого підходу до використання онлайнових технологій та мобільних телефонів, особливо серед дітей та молоді, в усьому світі. Відзначається щорічно з 2004 р. у другий вівторок лютого за ініціативою європейських некомерційних організацій. Сайт Дня безпечного Інтернету: http://www.saferinternetday.org.
-          59 років тому (1961) Міністерством освіти УРСР затверджено "Положення про шкільну бібліотеку", в якому чітко визначено їх мету, завдання та обовязкове створення бібліотек у структурі початкової, восьмирічної й шкіл, шкіл-інтернатів та спеціальних шкіл.
-          14.02 - День Святого Валентина.
-          15.02 - Стрітення Господнє.
-          60 років від дня народження Жовни Олександра Юрійовича (1960), прозаїка, нашого земляка.
-           День вшанування учасникiв бойових дiй на територiї iнших держав. Вiдзначається в Українi згiдно з Указом Президента     (№ 180/2004 вiд 11 лютого 2004 року).
-          67 років від дня народження Куценка Леоніда Васильовича (1953-2006), літературознавця,  лауреата обласної краєзнавчої премії ім. В. М. Ястребова.
-          19.02  -  28 років тому (1992) Верховна Рада України затвердила тризуб як малий Державний герб України.
-          20.02  - День Героїв Небесної Сотні.
-          21.02   - Мiжнародний день рiдної мови. Проголошений Генеральною конференцiєю ЮНЕСКО (резолюцiя 30-ї сесiї ЮНЕСКО) у листопадi 1999 року i вiдзначається кожен рiк, починаючи з лютого 2000 року.
-          27.02   - 1991  Постановою Верховної Ради УРСР ратифіковано "Конвенцію про права дитини". 
БЕРЕЗЕНЬ
-          8.03   -  Мiжнародний жiночий день (міжнародний день прав жінок).
-          9.03 - День народження Тараса Григоровича Шевченка (1814-1861), українського поета, художника, мислителя.
-          17.03  -  122 роки від дня народження (м. Єлисаветград)  Каневського Амінадава Мойсейовича (1898-1976), художника, автора ілюстрацій до дитячих книжок „Золотой ключик” О.М.Толстого, „Мойдодыр” К.І.Чуковського; до творів М. Гоголя, М. Салтикова-Щедріна.
-          18.03  -  76 років тому (1944) завершилось визволення Кіровоградщини від фашистських загарбників.
-          19.03   - 90 років від дня народження Ліни Василівни Костенко (1930), української письменниці-шістдесятниці, поетеси.
-          20.03  -  Всесвітній день сну.  Відзначається в третю п'ятницю березня.
-          21.03 - Всесвiтнiй день поезiї. Вiдзначається в цей день згiдно з резолюцiєю 30-ї сесiї ЮНЕСКО, яка вiдбулася в Парижi у 1999 році.
-          22.03 - Всесвiтнiй день водних ресурсiв. Проголошений Генеральною Асамблеєю ООН (резолюцiї 47/193 вiд 22 грудня 1992 року).
-          23.03 - Всеукраїнський день працiвникiв культури та аматорiв народного мистецтва. Вiдзначається в Українi згiдно з Указом Президента (№ 484/2000, вiд 21 березня 2000 року).
-          27.03 - Мiжнародний день театру. Вiдзначається щорiчно з 1962 року. Заснований у 1961 роцi у Вiднi на IХ конгресi Мiжнародного iнституту театру при ЮНЕСКО.
-          195 років від дня народження Достоєвського Андрія Михайловича(1825 -1897) архітектора, який був головним архітектором м. Єлисаветграда у 1849-1858 рр.
-          31.03 - 138 років від дня народження Корнія Івановича Чуковського (справж. — Корнейчуков Микола Васильович) (1882—1969), російського письменника, літературознавця, перекладача, критика.
                                                                                            

КВIТЕНЬ
-          1.04  -  День смiху. Неофіційне свято, відзначається за традицією.
-          Мiжнародний день птахiв. 1906р.  пiдписано Мiжнародну Конвенцiю про охорону птахiв.
-          2.04 - Міжнародний день дитячої книги. День народження Г.-Х. Андерсена (1805-1875) датського письменника-казкаря.
-          4.04 88 років від дня народження Андрія Арсенійовича Тарковського (1932—1986), кінорежисера. Його дід Олександр Тарковський (1862-1924) та батько Арсеній Тарковський (1907-1924) - уродженці Єлисаветграда. Поставив фільми, визнані шедеврами кіномистецтва. 
-          6.04 – Всесвітній день мультфільмів.
-          7.04 - Благовіщення пресвятої Богородиці.
-          Всесвiтнiй день здоров'я. У цей день у 1948 роцi набув чинностi Статут Всесвiтньої органiзацiї охорони здоров'я.
-          10.04 87 років від дня народження Близнеця Віктора Семеновича (1933 с. Володимирівка Компаніївського р-ну – 1981), письменника.
-          11.04 - Мiжнародний день визволення в'язнiв фашистських концтаборiв. Пам'ятна дата, що вiдзначається щорiчно у цей день за iнiцiативою ООН.
-          12.04 - Всесвiтнiй день авiацiї i космонавтики. Вiдзначається щорiчно у цей день за рiшенням Мiжнародної авiацiйної федерацiї. У 1961 році космонавт Юрій Гагарін здійснив перший в історії людства політ навколо Землі на космічному кораблі Восток (108 хв.).
-          132 роки від дня народження Нейгауза Генріха Густавовича (1888 м. Єлисаветград -1964), піаніста, педагога.
-          14.04  - 67 років від дня народження Каретного Анатолія Дмитровича (1953), українського поета. Народився в с. Крупське Кіровоградського району.
-          15.04  - 82 роки від дня народження Матівоса Юрія Миколайовича (1938), журналіста, краєзнавця. Лауреат обласної краєзнавчої премії імені В. М. Ястребова (1996). Народився в с. Сасівка Компаніївського району.
-          18.04 - Мiжнародний день пам'яток i визначних мiсць. Заснований у 1983 роцi Асамблеєю Мiжнародної Ради з питань охорони пам'яток i визначних мiсць (IКОМОС) при ЮНЕСКО. Вiдзначається з 1984 року; День пам'яток iсторiї та культури. Вiдзначається в Українi згiдно з Указом Президента ( № 1062/99 вiд 23 серпня 1999 року)
-          День довкiлля. Відзначається в Українi згiдно з Указом Президента (№ 855/98 вiд 6 серпня 1998 року) у третю суботу квiтня.
-          19.04 - Великдень. 
-          22.04 - Всесвiтнiй день Землi. Проголошений Генеральною Асамблеєю ООН. Знаменує початок довгострокових зусиль з охорони навколишнього середовища.
-          23.04 - Всесвiтнiй день книги i авторського права. Вiдзначається згiдно з резолюцiєю, прийнятiй на 28-й сесiї ЮНЕСКО.
-          25.04  -  2001 - вийшло розпорядження Президента України "Про забезпечення навчальних закладів навчальною літературою та програмами".
-          26.04 - День Чорнобильської трагедiї (1986).
-          130 років від дня народження Миколи Костянтиновича Зерова (1890–1937), українського поета, літературознавця, перекладача, педагога.








ТРАВЕНЬ
-          1.05 - День мiжнародної солiдарностi трудящих. Встановлено конгресом II Iнтернацiоналу (Париж, 14-21 липня 1889 року).
-          3.05 -   День Сонця. Відзначається щорічно з 1994 р. з ініціативи Міжнародного товариства сонячної енергії (МТСЕ). 
-          7.07 - 132 роки від дня народження Дона Амінадо (А. П. Шполянського) (1888-1957), поета, сатирика, мемуариста. Народився у м. Єлисаветграді.
-          8-9.05 - Днi пам'ятi та примирення, присвяченi пам'ятi жертв Другої свiтової вiйни. Вiдзначається за рiшенням Генеральної Асамблеї ООН ( вiд 24 листопада 2004 року).
-          10.05    - День Матерi. Вiдзначається в Українi згiдно з Указом Президента в другу неділю травня (№ 489/99 вiд 10 травня 1999 року).
-          15.05  - Мiжнародний день родини (сiм'ї). Вiдзначається щорiчно за рiшенням Генеральної Асамблеї ООН ( вiд 20 вересня 1993 року).
-           62 роки від дня народження Босого Олександра Георгійовича  (1958), педагога, історика, етнографа, етнолога, художника, музиканта. Лауреат обласної краєзнавчої премії імені В. М. Ястребова (1999). 
-          16.05 - День Європи. Враховуючи стратегiчний курс України на європейську iнтеграцiю, цей День вiдзначається згiдно Указом Президента України (№ 339/03 вiд 19 квiтня 2003 року) у третю суботу травня.
-          18.05 - Мiжнародний день музеїв. Вiдзначається щорiчно за рiшенням ХI Генеральної Конференцiї Мiжнародної ради музеїв, яка вiдбулась у травнi 1977 року.
-          21.05  - День української вишиванки (третій четвер травня).
-          22.05  -  Кіровоградське обласне Свято поезії.
-          180 років від дня народження Марка Лукича Кропивницького (1840–1910), драматурга, актора, режисера, фундатора українського професійного театру.
-          24.05 - День слов'янської писемностi i культури. Вiдзначається в Українi згiдно з Указом Президента (№ 1096/04 вiд 17 вересня 2004 року).
-          31.05 - Всесвiтнiй день боротьби з тютюнопалiнням. Проводиться за iнiцiативою Всесвiтньої органiзацiї охорони здоров'я (Резолюцiя 42.19 42-ї сесiї ВОЗ).
ЧЕРВЕНЬ
-          1.06 - Міжнародний день захисту дітей, започаткований у 1949 р. Міжнародною демократичною   федерацією жінок.
-          6.06  - День журналіста.
-          7.06  -  День Святої Трійці.
-          9.06   - Міжнародний день друзів.
-          21.06  - День  медичного  працівника.  Відзначається    в  третю  неділю  червня  відповідно  до  Указу Президента  України  від  03  червня  1994  року.
-          28.06   -  День молоді. Відзначається щорічно в останню неділю червня відповідно до Указу Президента України № 323/94 від 22.06.1994 р.
-          День молодіжних та дитячих громадських організацій. Відзначається щорічно в останню неділю червня відповідно до Указу Президента України № 600/2011 від 24.05.2011 р.
-          28.06  -  День Конституції України. Відзначається щорічно в день прийняття Верховною Радою України Основного Закону України. Святковий неробочий день в Україні відповідно до ст. 73 Кодексу законів про працю.
-          7.07 – Всесвітній день шоколаду.
-          16.07 - День бухгалтера України. Відзначається відповідно до Указу Президента України від 18 червня  2004 року №  662/2004.