«Україна – нація єдина»
Мета: розширити й поглибити поняття громадянськості; виховувати в учнів почуття
патріотизму, національної гордості,поваги до державних символів, любові до
рідного краю і особистої причасності до всього, чим живе народ.
(На дошці плакат із державними символами, вислови про Батьківщину.)
Хід уроку
І.
Організаційний етап
Учні розташовуються в класній кімнаті. Лунає пісня про Україну.
ІІ.
Мотивація навчально-виховної діяльності учнів.
Вчитель:
Доброго
дня, дорогі учні! Сьогодні ви знову сідаєте за шкільні парти, відпочилими,
змужнілими, дорослішими. Вам усміхається лагідне сонце, яке посилає свої
промені із синього неба. Немає на світі кращого неба, ніж небо України! Воно
благословляє свою Україну, береже у віках її материнську любов, тому його
ніколи не відділити від матінки-землі. Як не можна відділити небо від землі,
так і не можна відділити Захід України від Сходу, Карпати від Світязя, Чорне
море від Дніпра. Бо це все – Україна – єдина, суверенна, незалежна. Але
останнім часом нас постійно переслідує думка: чи буде так, чи ні. Яким буде вже
завтрашній день нашої України
3. Повідомлення теми
уроку.
Є
слова, які народжуються для того, щоб торкнути найніжніші струни душі людської.
До таких слів належить найрідніше для кожного з нас слово – Україна.
Учитель: Що таке Батьківщина? Де вона починається? Яку роль відіграє в житті
людини і як впливає на її долю?
На ці питання у кожної людини своя відповідь. Для одного Батьківщина — це зруйнований дім та спогади про страшні дні війни, яка прийшла так несподівано, замінивши веселий спів пташок на гуркіт снарядів. Для іншого Батьківщина — це дитинство серед мальовничих гір,безмежних полів та дзюркотливого струмочка. Але для всіх людей Батьківщина — це країна, яка дала життя. Безперечно, любов до Батьківщини починається з любові до рідної домівки ,до своєї мови.Тема нашого уроку «Україна – нація єдина».
На ці питання у кожної людини своя відповідь. Для одного Батьківщина — це зруйнований дім та спогади про страшні дні війни, яка прийшла так несподівано, замінивши веселий спів пташок на гуркіт снарядів. Для іншого Батьківщина — це дитинство серед мальовничих гір,безмежних полів та дзюркотливого струмочка. Але для всіх людей Батьківщина — це країна, яка дала життя. Безперечно, любов до Батьківщини починається з любові до рідної домівки ,до своєї мови.Тема нашого уроку «Україна – нація єдина».
Звучить Красивий
кліп про Україну
Учитель: Кожен народ має свої священні символи, які
уособлюють його самобутність, національну єдність. Вони покликані
підносити дух нації у боротьбі за свободу, самоутвердження, за власну
самостійну державу.
Непростою була доля українських символів: їх забороняли й відтворювали,
обожнювали й люто ненавиділи. Українські патріоти йшли на смерть заради
того, щоб сьогодні ми мали державний гімн, прапор і герб.
Відповідно до статті 20 КонституціїУкраїни (1996р.) державними символами
України є Державний герб України, Державний прапор України і Державний гімн
України.
Словничок
Державні символи – закріплені в законодавстві країни офіційні знаки,
чи звукові вираження, що в короткій формі виражають одну чи кілька ідей політичного
або історичного характеру і символізують суверенітет держави.
Учень 1 :
Державний Прапор України - стяг з двох рівновеликих горизонтальних смуг
синього і жовтого кольорів. Верхня смуга - синього кольору, нижня -жовтого.
Співвідношення ширини прапора до його довжини - 2:3.
Поєднання кольорів синього і жовтого може трактуватися багатозначно.
Це й чисте, мирне, безхмарне небо,
що простягнулося над жовтим кольором хлібного лану - символом мирної праці і
достатку. Це і поєднання символів життя - Золотого Сонця у Синьому Космосі.
Однак, головна ідея синьо-жовтого - це гармонія Космосу, Сонця, Землі та всього
живого, що є на землі.
Ці кольори вперше з’явилися в 1410 р.на корогвах Галицько-Волинського
князівства: на синьому полі був зображений золотий лев.
Великого розквіту набуло українське прапорництво у героїчну козацьку добу.
Тоді з’явився новий прапор – малинового кольору, який став основним у козаків.
Сині і жовті барви використовувалися під час війни під проводом
Б.Хмельницького. Потім їх почали використовувати Українські Січові стрільці та
Українська Повстанська Армія. Вибір кольорів був умотивований такими
міркуваннями.
Жовтий колір - це колір пшеничної ниви, колір хліба, зерна, що дарує життя
всьому сущому на землі, це колір жовтогарячого сонця, без лагідних променів
якого не дозрів би, не заколосився б хліб. Це символ достатку українського
народу. Блакитний, синій колір - це колір ясного, чистого, мирного неба. Це
колір води, без якої не дозрів би хліб. І ще - це колір миру.
4 вересня 1991 р. над будинком Верховної Ради України з’явився національний
синьо-жовтий прапор. Такий же стяг піднімався під час візиту Голови Верховної
Ради України Л.М.Кравчука до США іКанади у вересні – жовтні 1991р..
28 січня 1992р. Верховна Рада України затвердила синьо-жовтий прапор
Державним прапором.
Учень 3 :
Герб - це символ влади. Золотий тризуб на синьому тлі – дуже давній
знак. Він зустрічається ще за часів Князівської України, зокрема на монетах
київського князя Володимира Великого. Отже, нашому гербу – понад тисячу років!
Багато істориків висловлюють свій погляд на історію походження тризуба.
Одні вважають його зображенням церковного світильника або якоря; інші – голуба.
Є думка, що князівський знак-тризуб символізує місто Київ, яке виникло на трьох
пагорбах: Старокиївському, Щекавиці, Хоревиці.
Є й інші погляди. Число "три" завжди вважалося казковим,
чарівним. У народних казках йдеться про трьох богатирів, три бажання, які
виконують чарівники, три дороги, що лягають перед казковими героями. Отже, у
тризубі відображено триєдність життя. Це Батько-Мати-Дитя. Вони символізують
собою Силу-Мудрість-Любов.
Учень 4 :
Слово « гімн» грецького походження (похвальна пісня)
– урочиста пісня, прийнята як символ державної національної єдності. Гімн - це
хвалебна пісня своїй Батьківщині, в якій народ висловлює побажання бути
вільним, щасливим, жити в достатку.
Слова Національного Гімну «Ще не вмерла України…» написав у 60-х роках ХІХ
століття відомий український поет Павло Чубинський. Музику - західноукраїнський
композитор Михайло Вербицький.
Із гімну починають надзвичайні масові події, урочисті збори. Слухають і
виконують гімн стоячи.
Учитель: Ми поговорили про державні символи.
А з чим ще у вас асоціюється Україна?
( Відповіді учнів про народні символи)
Наші пращури дуже любили природу і вірили в існування добрих і злих
сил у ній. Щоб захиститись від них, люди створювали обереги.
Оберіг - це талісман, що лікував і оберігав свого власника. Із їх допомогою
народ зберіг свою родову пам'ять , історію, культуру. Оберіг - це чарівний
предмет, що захищав свого власника або звеличував його можливості.
Вправа
«Юридичний тренажер»
Групова робота з
текстом Конституції України:
1 група.
Стаття 1 Конституції України. Визначте статус України, як держави. Поясніть. (Україна
є суверенна і незалежна, демократична, соціальна, правова держава).
2 група. Стаття 2 Конституції
України. Визначте форму державного устрою нашої держави. (Україна є унітарною
державою, територія в межах існуючого кордону є цілісною і недоторканою).
3
група. Стаття 5 Конституції України. Визначте форму
правління та єдине джерело державної влади. (Україна є республікою, носієм
суверенітету і єдиним джерелом влади в Україні є народ).
4 група.
Стаття 6 Конституції України. Визначте, який є поділ державної влади? Як ви
вважаєте, з якою метою здійснюється поділ державної влади? (Державна влада в
Україні здійснюється 115 на засадах її поділу на законодавчу, виконавчу та
судову, така система врівноважень і противаг у діяльності органів державної
влади запобігає зосередженню всієї влади в руках однієї гілки влади).
5
група. Стаття 8 Конституції України. Визначте принцип
верховенства права. (Конституція України має найвищу юридичну силу. Звернення
до суду для захисту конституційних прав та свобод людини і громадянина на
підставі Конституції гарантується). Учитель. Вивчаючи Конституцію, звернемо
увагу на ІІ розділ Конституції України «Права, свободи та обов’язки людини і
громадянина», в якому є статті, що безпосередньо стосуються нас і наших
батьків. Тож більш детальніше ми на ньому і зупинимось.
Бліц-вікторина «Толерантна і нетолерантна людина»
(два учні прикріплюють на стенд листочки з
характеристиками).
Толерантна людина
Повага
думок інших
Доброзичливість
Бажання
що-небудь робити разом
Розуміння
і прийняття
Чуйність
Допитливість
Довіра
Поблажливість
Гуманізм
Нетолерантна
людина
Нерозуміння
Ігнорування
Егоїзм
Нетерпимість
Зневага
Дратівливість
Байдужість
Цинізм
Невмотивована
агресивність
Учитель.
Толерантна
людина. Які особливі якості повинна мати така людина? Доповніть фразу «Я…».
Учень. «Я…»
-
терпимий(а) і терплячий(а);
-
зважаю на чужі думки і інтереси;
- умію вирішувати конфлікти шляхом переконання
і взаєморозуміння;
- привітний(а) і дбайливий(а), ввічливий(а) і
делікатний(а);
-
поважаю оточення;
- поважаю права свої і інші, умію слухати та
чути;
- дбайливий(а), співчуваючий(а);
- патріот своєї школи, міста, України,
піклуюсь про їх процвітання;
-
людина, яка береже природу і культуру;
-
працелюбний(а), успішний(а), незалежний(а), щасливий(а).
Учитель.
Толерантна
сім’я. Які якості повинна мати така сім’я, ваша сім’я?
Продовжте
фразу «У моїй сім’ї…».
Учень.
«У моїй сім’ї…»
-
усі терпимі і терплячі;
-
здорові, добрі, люблячі;
-
поважають, розуміють, підтримують один одного;
-
оточують один одного турботою;
-
уважні, чуйні, цікавляться планами і турботами один одного;
-
успішні, незалежні, щасливі.
Учитель.
Толерантне місто. Чим же повинне відрізнятися таке місто, наше місто?
Закінчіть
фразу «У моєму місті…».
Учень. «У моєму селі…»
-
перехожі доброзичливі, увічливі;
-
вулиці, двори і парки чисті, доглянуті;
-
річка і повітря чисті, природа здорова;
- школа простора, світла;
- учителі розумні, добрі, справедливі, обізнані.
Учитель.
Толерантна країна.
Продовжте фразу «У моїй країні…».
Учень. «У моїй країні…»
-
влада справедлива, професійна, відповідальна, така, що піклується про своїх
громадян;
- усі громадяни – патріоти своєї країни,
вільні, поважають права свої та інших, цінують добросусідські стосунки, мир і
повагу, право кожного бути самим собою;
- країна співпрацює з іншими країнами світу,
зберігаючи мир і дружбу у всьому світі.
Учениця.
Ми більше отримаємо, чим віддамо, якщо частіше згадуватимемо про те, що нас
об’єднує, про те, що людина стає Людиною тільки завдяки іншій людині.
Учитель.
Наш клас – це маленька сім’я. І хотілося б, щоб в нашій сім’ї завжди панували
повага, взаєморозуміння і не було сварок. А що ж для цього треба? Ми з вами
спробуємо «виростити» дерево толерантності, на листочках якого ми залишимо свої
побажання і малюнки. Візьміть листочки і напишіть на них, що потрібно зробити,
щоб наш клас, наша школа, наше село стали планетою Толерантності. Потім
листочки і малюнки прикріпіть на наше дерево Толерантності.
(Учні виконують завдання учителя. Після чого
учитель декламує вірш «Толерантність врятує світ»).
Толерантність
врятує світ Толерантне ставлення людини Збереже планету від негод, Розрубає
мотлох павутини, Переріже нитку перешкод. Толерантне ставлення до всього
Збереже, врятує і спасе, Допоможе вгледіть перемогу, Допоможе витримати все.
Будь завжди нестримним вільнодумцем, Свої мрії пензлем намалюй.
Освіти життя яскравим сонцем,
Толерантний
Всесвіт побудуй!
Нехай
кожен з нас і в цілому наш клас, наша школа, наше село і наша Україна завжди
будуть островами толерантності для усіх жителів великої планети Земля.
Рефлексія.
Тепер попрошу усіх встати в коло дуже щільно
один до одного, покладіть руки один одному на плечі, підніміть праву ногу і
витягніть її до центра кола. По моїй команді усі робимо крок усередину і хором
весело скажемо: «Якщо кожен один до одного буде терпимий, то разом ми зробимо
толерантним наш світ!».
Тема: УКРАЇНА
– ЄДИНА КРАЇНА
Мета: поглибити
знання учнів про історію, природні ресурси, культурну
спадщину України; формувати культуру взаємовідносин
між людьми, повагу до
традицій і звичаїв українського народу; виховувати
почуття патріотизму;
сприяти розвитку пізнавального інтересу.
Обладнання
та оформлення: Державний Прапор України; класна
кімната (зал) прикрашена повітряними кульками,
елементами народної
символіки; проектор, комп’ютер; записи музики,
відеоролики: «Небесна сотня»,мультимедійна презентація.
Хід уроку
І.
Організаційний етап
Учні розташовуються в класній кімнаті. Лунає пісня про Україну.
ІІ.
Мотивація навчально-виховної діяльності учнів.
Вчитель:
Добрий
день, мої любі діти!
Я
щаслива зустріти вас.
Хай
вам радісно сонечко світить
Й
будемо вчитися…
В добрий і мирний час!
Під
музичний супровід пісні « Моя Україна» учениці читають вірш «Ти єдина,Україно!»
Учениця
1:
Нехай ніхто не половинить,
Твоїх земель не розтина,
Бо ти єдина, Україно,
Бо ти на всіх у нас одна.
Одна від Заходу й до Сходу
Володарка земель і вод -
Ніхто не ділить хай народу,
Бо не поділиться народ.
Учениця
2:
І козаки, й стрільці січові
За тебе гинули в полях.
У небесах сузір'я Лева
Нам світить на Чумацький Шлях.
Стражденна чаєчко-небого,
Єдині два твої крила.
Виходим, нене, у дорогу,
Аби ти вільною була.
Нехай ніхто не половинить
Твоїх земель, не розтина,
Бо ти єдина, Україно,
Бо ти на світі в нас одна!
3. Повідомлення теми уроку.
Є слова, які народжуються для
того, щоб торкнути найніжніші струни душі людської. До таких слів належить
найрідніше для кожного з нас слово – Україна.
- Що для вас означає слово «Україна»? Які асоціації і уявлення викликають
у вас із цим словом? (Домівка,
родина, вулиця, бабуся, стежка, дідусь, поле, тато, річка, мама, синій гай,
ліси, небо, сонце, дощик, сніг)
- Діти, що ж таке Батьківщина?
(Відповіді дітей: рідна хата, тато і
мама, сади, поля, ріки, наша пісня, наша мова, гаї, луги, молитви
щоденні, сонечко, квіти і т.д.)
У кожної людини є велика Батьківщина—країна, де вона
народилася. Наша держава називається Україною. Вона має славну і давню історію,
прекрасну мову і високу культуру. Святою для кожної людини є земля, де вона
зробила свій перший крок, вимовила перше слово, почула мамину пісню колисанку,
а потім народну пісню, вперше пішла стежкою до школи.
— Тема нашого уроку: «Україна єдина країна».
(Тема написана на
дошці)
IV.
Основна частина
Учитель: У цьому році ми відзначили 23 роки з того часу, як Україна стала
незалежною державою. Історично становлення нашої країни відбувалося протягом
багатьох віків. За цей час не одному поколінню українців довелося ціною
власного життя здобувати право прийдешніх поколінь на незалежність.
Сьогодні ж 1991 рік вписано в
новітню історію України, як час, з якого почалася
нова сторінка розвитку державності. Проте важливо пам’ятати історичні
постаті та події для того, щоб не забувати про шлях, який довелося подолати
українській державі у своєму становленні.
– Подивіться, будь ласка, у вікно:
шепоче замріяний вітер слова
кохання річці синьоокій, а день
стоїть у шелестах золота та яскравих кольорах осінніх
квітів. Обнялися голубе небо і пожовкле колосся безкраїх степів. Такою ми бачимо
під вересневим сонцем нашу неньку – Україну. Вона горда від того, що зуміла
виховати людей, здатних об’єднатися на Майдані, здобути волю, вибороти
справедливість. Ми заявили про себе, як про велику націю, гідну зайняти
достойне місце у світовій спільноті.
Трагічні події в Україні, починаючи
з листопада минулого року, тривожать та не залишають
байдужими жодного громадянина країни. Кожному з нас необхідно
усвідомити, за що боролися учасники Євромайдану і заради чого пожертвувала
своїм життям «Небесна сотня».
(Демонстрація відеофрагменту «Небесна сотня»)
Учитель: – Вшануємо їх пам’ять хвилиною мовчання.
- Поясніть як ви розумієте цей вислів «Україна - єдина
країна».?
- Чому хтось хоче розділити наші землі, роз’єднати народ?
- Назвіть обласні центри України.
- Скільки їх є разом?
І ще у складі нашої держави є Автономна Республіка Крим.
Кожен пишається своєю рiдною землею. Завжди хоче сказати
про неї найкраще. Що ви знаєте про Україну?
Учитель: – А зараз ми проведемо вікторину
«Чи знаєте ви Україну?»
1. У якій півкулі знаходиться на карті наша
Батьківщина? (У східній).
2. На якому материку ми живемо? (Євразія).
3. Коли країна проголосила свою незалежність? (24
серпня 1991 року).
4. Де знаходяться географічний центр Європи? (На
території України в
Закарпатській області поблизу с. Ділове).
5. Як називається найвища вершина
Карпат? (Гора Говерла, 2061 м ).
6. Яка найбільша річка в Україні?
(Дніпро).
7. Як називається столиця України?
(м. Київ).
8. Яке найбільше озеро в Україні?
(озеро Сасик).
9. Найголовнiший майдан нашої
країни. (Майдан Незалежності.)
10.Кого називають Кобзарем України? (Т.Г.Шевченка.)
11. Що святкують українцi 28 червня? (день Конституції.)
12. Основний закон України.
(Конституцiя.)
13.Державна мова України.
(Українська.)
14. Найголовнiша пiсня країни.
(Гiмн.)
15. Хто автор слiв Гiмну України?
(Чубинський.)
Учитель: – Україна – одна з найбільших держав
Європи. За офіційною
статистикою на 1 січня 2014 року в Україні проживає
45,5 мільйонів осіб. За
цим показником Україна займає 29 місце у світі.
Оскільки це велика країна, то живуть у ній люди різних національностей.
Поряд з українцями на території України проживають представники
понад 100 національностей.
Завдання: Здійсніть уявно подорож містами України і скажіть,
хто вас зустріне:
у Києві – (киянин);
у Кіровограді – (кіровоградець);
у Харкові –(харків’янин);
у Львові – (львів’янин);
у Сумах – (сумчанин);
у Донбасі – (донбасівець);
в Одесі – (одесит);
у Чернівцях – (чернівчанин);
у Чернігові – (чернігівець);
у Полтаві – (полтавчанин).
Учитель: – Слава країни – це не лише її
територія, мова, природні
багатства, а головне – люди, які своїми здобутками
прославляють країну на весь світ. Слід згадати найвидатніших
з-поміж тих, чиї імена назавжди увійшли в історичну
пам’ять, у душу народу українського.
1) Тарас
Григорович Шевченко – український поет, філософ, письменник,
графік, художник, політик, громадський діяч, і, як
кажуть самі українці,
духовний батько сучасного українського народу.
2) Григорій
Сковорода – педагог, поет, просвітитель, філософ, автор
трактатів, байок, пісень.
3) Микола
Лисенко, український композитор, автор опер «Тарас Бульба»,
«Наталка Полтавка», «Енеїда», автор дитячих опер і
оперет.
4) Михайло
Грушевський – історик, організатор української науки,
професор, автор ілюстрованої історії України.
5) Борис Патон
всесвітньо відомий вчений у сфері металургії і технології
металів, академік, президент Національної АН України,
автор технології
зварювання тканин.
6) Ігор Тамм –
видатний фізик-теоретик, лауреат Нобелівської премії з
фізики. Його дитинство пройшло у Єлисаветграді (нині
Кіровоград), закінчив
Єлисаветградську чоловічу гімназію (1913 р.).
7) Микола
Амосов – видатний український лікар, учений у сфері серцево-
судинної хірургії, біокібернетик.
8) Леонід
Каденюк – перший космонавт незалежної України, Герой України.
Відомі
українські спортсмени:
Сергій Бубка (стрибки з жердиною), Лілія Подкопаєва
(спортивна
гімнастика), Оксана Баюл (фігурне катання), Яна
Клочкова (плавання), Олег
Блохін і Андрій Шевченко (футбол), Ірина Дерюгіна і
Ганна Безсонова (художня
гімнастика), брати Віталій та Володимир Клички, Василь
Ломаченко і
Олександр Усик (боксери).
Учитель: – У прислів’ях, приказках, крилатих
виразах втілені моральні
цінності українського народу, які живуть сотні років
та висвітлюють найвищу
мудрість – як бути Людиною.
– А зараз ми проведемо конкурс «Дерево мудрості».
(На
гілках виробленого з паперу дерева висять незакінчені прислів’я.
Учням
пропонуємо закінчити їх).
«Без верби і калини…» (немає України).
«Людина без рідної землі…» (як соловей без гнізда).
«За рідний край…» (життя віддай).
«Та земля мила…» (де мати народила).
«За народ і волю…» (віддамо життя і долю).
«Жити – …» (Вітчизні служити).
«Нема на світі другої України…» (немає другого
Дніпра).
Підсумок уроку
- Яким
буде майбутнє країни залежить від кожного з нас. Батьківщина, як мати, одна. Ми
повинні дбати про неї, щоб вона була багатою, квітучою, яскравою. А для цього
нам треба любити її, плекати, захищати. Ви, діти, повинні рости розумними,
роботящими, щоб перетворити рідну державу на країну ваших мрій.
(Демонстрація відеофрагменту
«Україна прекрасна»)
Усі
ми сподіваємося, що найзаповітніше бажання українців сьогодні - жити під мирним
небом України і не допустити війни здійсниться обов'язково.
Наша
країна - наша єдина Україна
В
кожнім суспільстві потрібен лад,
Злагода,
співіснування.
І
зацвіте вся земля, мов сад,
Радісним
буде світання.
УКРАЇНА-ЄВРОПА: ЄДНІСТЬ ДУХУ В СОЮЗІ МИРУ
(«інтелект-кейс» для учнів 6-7 класів)
Мета: поглибити знання про країни Європи, їх історію та традиції; виховувати в учнів почуття патріотизму, свідомої громадянської позиції, гордості за власну державу, повагу та толерантне ставлення до культури різних народів; формувати вміння працювати в команді; розвивати увагу, пам‘ять, кмітливість та ерудицію.
Обладнання: зображення прапорів різних країн Євросоюзу; картки з іменами відомих художників, поетів, композиторів, науковців Європи та України; аудіозаписи – «Місячна соната» Л. Бетховена та «Мрія» Ф. Шопена; відеозапис сюжету новин про життєвий шлях В. Сліпака; ноутбук, мультимедійна дошка.
Електронні ресурси, які презентовано у змісті уроку, можна переглянути та завантажити на веб-сайті науково-методичної лабораторії виховної роботи і формування культури здоров‘я КЗ «КОІППО імені Василя Сухомлинського» за посиланням http://koippo414.at.ua/ .
Хід заняття
Шляхом єдиним прямуй до мети, Європа – це дім, де живем я і ти!
І. Емоційна та психологічна підготовка дітей до заняття (слайд 1) Педагог. «Україна – серце Європи»… Цей вислів знає кожен, та не кожен замислюється, що він означає. Що мається на увазі: чи то географічне розташування нашої держави, чи то популярність її серед європейських
народів, чи то національний характер пересічного українця?
Насамперед наша Вітчизна є європейською країною не тому, що її територія – центр Європи, а тому що українці здавна сповідують ті принципи свободи й незалежності, які притаманні багатьом народам інших країн.
Сучасні суспільно-політичні процеси української держави також указують на її європейську спрямованість. Недарма відчутна орієнтованість нашої економіки, освіти, медицини на кращі досягнення інших держав.
А утвердження свободи слова, вільний розвиток демократії в Україні доводять: ми – європейці. Шевченківські слова нагадують: «І чужого научайтесь, і свого не цурайтесь…». Українці, будучи європейською нацією, свято бережуть у своїй пам‘яті національні ідеали.
Євроінтеграція – цивілізаційний вибір України, одна з ключових вимог Революції Гідності.
Європейський вибір України відкриває нові перспективи співробітництва з розвинутими країнами континенту, надає можливості економічного розвитку, зміцнення позицій України у світовій системі міжнародних відносин. Це – найкращий спосіб реалізації національних інтересів.
ІІ. Повідомлення теми і завдань заняття
Пропоную відкрити інтелектуальний кейс «Україна – Європа: єдність духу в союзі миру» (слайд 2). Файли кейсу містять різноманітні форми діяльності, що будуть запропоновані вам один за одним (слайд 3). Виконуючи завдання, ми всі відкриємо для себе щось нове і цікаве, більше дізнаємося про європейські держави, визначимо роль і місце України в Європі, навчимося творчо підходити до виконання поставлених завдань.
ІІІ. Основна частина заняття
- Відкриваємо перший файл «Сини української землі – гордість усього світу».
Педагог. Чи знаєте Ви українців, які відомі і в Україні, і в Європі, і в усьому світі? (Відповіді дітей). Так, Україна може пишатися, що народила талановитих, геніальних поетів і художників, науковців і митців, філософів і новаторів, визнаних у багатьох країнах світу. Серед них: (перехід за гіперпосиланням на слайд 4).
Ілля Ілліч Мечников народився у с. Іванівка-Панасівка Куп‘янського повіту на Харківщині, нині с. Мечникове. Український та французький науковець, один з основоположників ембріології, імунології і мікробіології, творець наукової школи. Емігрував до Франції через переслідування імперської влади за українофільські настрої.
Професор Новоросійського університету (1870-1882 рр., нині – Одеський університет ім. Мечникова). Почесний член кількох зарубіжних академій, наукових товариств та інститутів.
Лауреат Нобелівської премії у галузі фізіології та медицини за праці про імунітет 1908 року (спільно з німецьким лікарем, бактеріологом і біохіміком Паулем Ерліхом).
Сікорський Ігор Іванович народився у Києві. Видатний авіаконструктор українського походження, який працював у США. Людина, котра втілила мрію Леонардо да Вінчі.
Творець перших у світі чотиримоторного літака, важкого чотиримоторного бомбардувальника і пасажирського літака, трансатлантичного гідроплана, серійного гелікоптера одногвинтової схеми.
Закінчив Морський кадетський корпус (1903–1906 рр.) у Петербурзі та Київський політехнічний інститут (1907–1911 рр.), який згодом почав носити його ім‘я. Навчався у Паризькій технічній школі (1906 р.).
Тарас Григорович Шевченко, черкащанин – український поет, письменник, художник, громадський та політичний діяч. Національний герой і символ України.
Твори Кобзаря високо оцінили всесвітньо відомі вчені, зокрема видатний датський критик Г. Брандес, шведський славіст А. Єнсен, французький соціолог Е. Реклю, чеський громадський діяч, критик З. Неєдлий, болгарський філософ і критик Т. Павлов та інші. Шевченко один із найбільших світових поетів, він зайняв гідне місце поруч із такими геніями, як Байрон, Пушкін, Міцкевич, Гейне, Гюго, Беранже. Тому і не дивно, що твори Кобзаря перекладені всіма слов‘янськими мовами, а також грузинською, вірменською, казахською, узбецькою, німецькою, англійською, французькою, датською, новогрецькою, іспанською, хінді, японською, в‘єтнамською, корейською, румунською, італійською, угорською, малайською, бенгальською.
«Хто не чував про Шевченка? Байрона розуміють два мільйони англічан, Гете – мільйон німців, Словацького – півмільйона поляків. Шевченка слухає, розуміє, з ним співає п’ятнадцять мільйонів! Тим він і великий, тим він і вищий понад усіх поетів»
(Павлин Свенцицький, український та польський письменник).
«Вірний і геніальний син українського народу – безсмертний, він належить усім народам, незалежно від того, якою мовою вони говорять і в якій частині земної кулі вони живуть, бо він оспівував і боровся за такі високі, благородні, справді людські ідеали, які безсмертні і які виражають кращі думи, мрії й прагнення всіх народів»
(Гафур Ґулям, узбецький поет).
За кордоном пам‘ятники Шевченку встановлено в США (Вашингтон), Канаді (Вінніпеґ, Торонто), Польщі (Білий Бір, Варшава), Чехії (Прага), Білорусі (Берестя, Гомель, Мінськ, Могильов, Слуцьк), Грузії (Тбілісі), Угорщині, Парагваї, Узбекистані, Франції (Париж, Монтаржі) Австралії (Канберра).
Василь Олександрович Сухомлинський, уродженець Кіровоградщини, наш земляк. Його ім‘я відоме і популярне у всьому світі. Він є автором 48 монографій, 1500 оповідань і казок, притч та новел для дітей. Найвідоміша його праця – «Серце віддаю дітям», перекладена на 30 мов світу, її перевидавали 54 рази. Загалом твори В.О. Сухомлинського видано 53-ма мовами світу накладом майже 15 млн примірників. Його книги присвячені головним чином вихованню і навчанню молоді, педагогізації батьків.
Василь Ярославович Сліпак – уродженець Львова, який тривалий час жив і працював у Франції. Але добровільно, як вірний син українського народу, повернувся, щоб боронити суверенітет та територіальну цілісність Батьківщини.
Василь Сліпак – всесвітньо відомий український оперний співак, соліст Паризької національної опери, волонтер, учасник бойових дій на Сході України (позивний «Міф»).
Загинув у червні 2016 року, виконуючи бойове завдання, від кулі снайпера. Кавалер ордена «За мужність» І ступеня, Герой України, кавалер ордена «Золота Зірка».
(Показ фрагмента програми «Новини» (канал «UBR») про загибель В. Сліпака на передовій. Повертаємося кнопкою дії до слайда 3.)
2. Відкриваємо другий файл. Гра «Встановіть відповідності» (робота в групах).
1) Об’єднання у дві ігрові команди.
Для формування команд використовується вправа «Снігова куля». Визначені два капітани команд обирають з групи по одному гравцю. Далі обрані гравці залучають до своїх команд ще по одній особі з групи і так далі, доки всі діти будуть у складі команд.
2) Гра «Встановіть відповідності».
Учасники отримують імена світових митців, написані на картках, зображення картин, зображення прапорів різних країн, назви музичних творів. Завдання – правильно поєднати імена видатних людей, їх твори та прапори країн, які вони представляють.
Команди самостійно працюють над завданням.
Після закінчення роботи за гіперпосиланням переходимо на слайд 5 для перевірки. Відкриваються групи відповідностей:
Примітка. За бажанням педагога можна включити прослухати фрагменти аудіозаписів «Місячної сонати» Л. Бетховена та «Мрії» Ф. Шопена – гіперпосилання під картинкою «Нота».
(Повертаємося кнопкою дії до слайда 3.)
3. Відкриваємо третій файл «Три мудреці».
Правила гри «Три мудреці». Перед аудиторією виступають 3 учні («мудреці»), кожен із яких упевнений у свої правоті. Завдання «мудреців» – переконати слухачів, що саме його інформація достовірна. А завдання гравців – обрати правильне твердження із трьох наведених, використовуючи знання, логіку та інтуїцію.
Обговорення 1.
Мудрець 1. Я вважаю, що назва квітки «підсніжник» у буквальному перекладі на англійську мову означає «снігова крапля».
Мудрець 2. А я впевнений, що підсніжник означатиме «сніговий дзвіночок».
Мудрець 3. А я переконаний, що назва підсніжника перекладається як
«той, що свердлить сніг».
Коментар: правий мудрець 1. «Сніговий дзвіночок» – звучатиме німецькою мовою; «той, що свердлить сніг» – французькою.
Обговорення 2.
Мудрець 1. У Німеччині комаху «сонечко» («Божу корівку») називають
«сонячним телятком».
Мудрець 2. А я вважаю, що цю комаху німці іменують її «Божою овечкою».
Мудрець 3. А я володію інформацією, що у німців це не що інше, як
«жук Марії».
Коментар: правий мудрець 3. Хоча в Європі можуть називати цю комаху і «Божою овечкою», і «сонячним телятком».
Обговорення 3.
Мудрець 1. У Латвії свято «Ліго» традиціями святкування схоже на свято Івана Купала.
Мудрець 2. Так, справді традиції святкування переплітаються. Та називається це свято «Девко-Купала», тобто вибір найкращої дівчини свята.
Мудрець 3. Не погоджуюся з вами, бо в Латвії таке свято називається
«Ніч Светоянська».
Коментар: правий мудрець1. «Девко-Купала» – у Білорусі це прізвисько найкращої дівчини свята; «Ніч Светоянська» – польське свято.
Обговорення 4.
Мудрець 1. Теплий період вересня, так зване «бабине літо», французи називають «індіанським літом».
Мудрець 2. А я впевнений, що французи це явище позначають назвою
«літо Святого Мартіна».
Мудрець 3. Упевнено можу сказати, що у Франції це звучить як «літо для жінок».
Коментар: правий мудрець 2. Американці скажуть «індіанське літо», а
«літо для жінок» – взагалі вигадана назва, яку ніхто не використовує.
4. Відкриваємо четвертий файл «Динамічна хвилинка мудрості» (колективна робота).
Ця вправа не скільки на знання, як для зміни статичної та динамічної діяльності дітей – своєрідна фізкультхвилинка. Усі учасники отримують картки з картинками і написами, до яких зі зворотного боку приклеєний двосторонній скотч. Установивши закономірність розташування карток, дітям необхідно розмістити їх на дошці в певному порядку таким чином, щоб можна було прочитати афоризм відомої людини.
Після закінчення роботи за гіперпосиланням переходимо на слайд 6 для перевірки. Відкривається цитата Альберта Ейнштейна.
(Повертаємося кнопкою дії до слайда 3.)
5. Відкриваємо п’ятий файл – «Онлайн-Євровікторина» (індивідуальна робота).
Дітям пропонується гра-змагання з 8 запитань «Онлайн-Євровікторини» в програмі «Kahoot!».
Kahoot – це відносно новий сервіс для створення онлайн-вікторин, тестів та опитувальників. Діти можуть відповідати на створені педагогом питання з планшетів, ноутбуків, смартфонів, будь-яких гаджетів та пристроїв, що мають доступ до Інтернет-мережі.
Режим доступу до створеної гри: https://create.kahoot.it/l/#user/7d91f805- 0940-45aa-ac33-e659d92a886b/kahoots/created
Якщо неможливо буде зайти на вказаний сервіс, то можна створити гру на своєму сервісі з орієнтовними запитаннями:
- В ЄС існує 21 вид «цього», але кожне «це» має однакову цінність. Про що йде мова?
- Банкноти номіналом 5 євро
Монети номіналом 1 євро
- Установчі договори країн-членів ЄС
- Цінності ЄС
Коментар: Реверс (загальний бік) Зображена карта Європи. Шість тонких паралельних ліній перетинають карту і 12 зірок, розміщених по ободу монети. Над картою міститься напис «1 EURO». Також розміщені дизайнерські ініціали
«LL». Аверс (національний бік) У кожної країни свій оригінальний дизайн. Однак всі монети повинні мати 12 зірок (як правило, по краю монети), ініціали гравера, рік випуску, а з 2007 року – назву країни (повну чи скорочену).
- Громадянкою якої південної європейської країни довгий час залишалась відома українська оперна співачка Соломія Крушельницька?
- Греції
- Іспанії
- Португалії
Італії
Коментар: За життя Соломію Крушельницьку визнали найвидатнішою співачкою світу. Серед її численних нагород та відзнак, зокрема, звання
«Вагнерівська примадонна» XX століття. Співати з нею на одній сцені вважали за честь Енріко Карузо, Тітта Руффо, Федір Шаляпін. Італійський композитор Джакомо Пуччіні подарував співачці свій портрет із написом
«Найпрекраснішій і найчарівнішій Баттерфляй».
Вона вийшла заміж за відомого італійського адвоката, мера міста В‘яреджо Чезаре Річчоні – тонкого знавця музики, ерудованого аристократа.
У серпні 1939 року співачка відвідала Галичину і через початок Другої світової війни не змогла повернутися до Італії.
- Хто з цих європейських художників є автором «Голубки миру» – загальновідомого символу антивоєнного руху?
- Едвард Мунк
Пабло Пікассо
- Рене Магріт
- Анрі Матіс
Коментар: «Голубка Пікассо» – білий голуб миру, намальований Пабло Пікассо у 1949 році і неодноразово перемальовувався ним в різних варіаціях. Один з найбільш визнаних символів миру, що облетів всю планету. Виник як емблема Всесвітнього Конгресу прибічників миру, що відбувався 20-25 квітня 1949 року у Парижі та Празі. Пікассо зауважував, що голубів навчив малювати його батько.
Художник був палким борцем за мир. Будучи свідком громадянської війни на своїй батьківщині в Іспанії, він знав про жахи війни не з чуток. Пікассо зіграв значущу роль в антивоєнних виступах по всьому світу. Головне висловлювання, яке полягає у всіх його картинах, присвячених війні, можна висловити його ж словами: «Я виступаю за життя проти смерті; я виступаю за мир проти війни ».
- З якого віку українські громадяни можуть оформити закордонний біометричний паспорт?
- З 12 років
- З 14 років
- З 5 років
Від народження
- Яке європейське місто стало одним із ключових в історії Європейського Союзу?
- Париж
- Лісабон
Маастрихт
- Рим
Коментар: Маастрихтський договір (англ. Maastricht Treaty) (Договір про утворення Європейського Союзу), також відомий як договір про Європейський
Союз (ДЄС), був підписаний 7 лютого 1992 року в місті Маастрихт (Нідерланди) між членами Європейської спільноти і набув чинності 1 листопада 1993 року. Це призвело до утворення Європейського Союзу. Договір став результатом окремих консультацій стосовно політичного і валютного союзів.
Маастрихтський договір передбачав запровадження спільної валюти євро та визначив структуру ЄС. Європейський Союз об’єднав Європейські спільноти, утвердивши засади політичної співпраці: спільну зовнішню та безпекову політику і співпрацю у сферах правосуддя та внутрішніх справ.
- Які гори об‘єднують Україну, Румунію, Угорщину, Чехію, Польщу, Словаччину, Сербію та Австрію?
- Альпи
- Бескиди
- Динарські гори
Карпати
- Яка з цих європейських інституцій засідає та має робочі місця у трьох європейських містах?
- Єврокомісія
Європарламент
- Європейська рада
- Єврокомітет
Коментар: Європарламент засідає у трьох містах: Брюссель (Бельгія), Люксембург, Страсбург (Франція). Пленарні засідання проходять у Страсбурзі і Брюсселі, у той час, як Люксембург є «домівкою» для адміністративних офісів. Засідання Комітету проводяться також у Брюсселі.
- Хто обирає депутатів до Європейського Парламенту?
Громадяни країн Євросоюзу
- Президенти країн Євросоюзу
- Члени Єврокомісії
- Члени європейських профспілок та громадських об‘єднань
ІV. Підбиття підсумків заняття
Європа – батьківщина багатьох народів, культур, мов, традицій.
Найбільша цінність кожної держави – це її люди. Люди, які створюють історію, культуру країни, збагачують її, бережуть надбання минулих поколінь.
Та найголовніше для всіх народів – збереження миру. І нехай у світі завжди панують тепло і щирість стосунків між людьми. Нехай буде злагода і мир!
Наша Україна теж гідна бути країною Європейською. Ми – держава з легендарною історією та культурою.
Ми шануємо наші спільні цінності, спільну історію і будуємо наше спільне майбутнє!
Список використаних джерел
- Бездробний Ю. Видатні українські вчені у світовій науці (стислий довідник) / Ю. Бездробний. – К.: ТОВ Праймдрук, 2012. – 107 с.
- Відкриваємо Європу! [пер. з англ.]. – К.: КПФ «А-Скрін», 2006. – 44 с.
- Євровікторина від представництва ЄС [Електронний ресурс]. – Режим доступу: https://platfor.ma/mozhlivosti/postosvita/yevroviktorina-vid- predstavnitstva-yes .
- У зоні АТО загинув відомий оперний співак Василь Сліпак [Електронний ресурс]. – Режим доступу https://www.youtube.com/watch?v=pjtGYHJ1M-M/ .
- Как создать Kahoot? Пошаговая инструкция для начинающих [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://marinakurvits.com/kahoot/ .
- Kahoot – программа для создания викторин, дидактических игр и тестов [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://didaktor.ru/kahoot- programma-dlya-sozdaniya-viktorin-didakticheskix-igr-i-testov/
Немає коментарів:
Дописати коментар