16.08.17

ІНСТРУКЦІЯ з техніки безпеки у кабінеті біології

ДО НАЙКРАЩОГО УРОКУ ВЧИТЕЛЬ ГОТУЄТЬСЯ ВСЕ ЖИТТЯ





ІНСТРУКЦІЯ
з техніки безпеки 
під час проведення
 
лабораторних занять, практичних робіт,
 
демонстраційних дослідів у кабінеті біології
 



І. Загальні положення

1.Інструкція з техніки безпеки під час проведення практичних занять в кабінеті біології для учнів повинна бути вивішена на видному місці. Тут же вивішують інструкції під час екскурсії та інструкції з техніки безпеки під час проведення лабораторних занять на навчально-дослідній ділянці.
 
2.Особливо важливо стежити за виконанням правил техніки безпеки під час лабораторних занять, практичних робіт учнів, екскурсій, а також під час експериментів.
 
3.Якщо учні мають користуватись реальними інструментами та інструментами, що колються (скальпелями, ножицями, препарувальними голками), то необхідно провести інструктаж учнів про їх застосування.
 
4.Учні повинні набути міцних навичок брати інструменти тільки за ручки (ножиці за кільця), не спрямовувати їх загострені частини на себе та сусідів. При повторному використанні одних і тих же інструментів необхідно запропонувати самим учням розповісти про техніку безпеки при користуванні ними.
 
5.Категорично забороняється мати в кабінеті біології електронагрі-вальні прилади з відкритою спіраллю. Для демонстраційних дослідів допустиме використання електронагрівальних приладів із закритою спіраллю розжарювання.
 
6.Якщо в кабінеті біології є газова мережа, її вмикає вчитель, який проводить заняття. Він повертає загальний газовий кран тільки під час лабораторної роботи або демонстраційного досліду, коли потрібно щось нагріти. Перед вмиканням мережі перевіряють, чи закриті всі крани на демонстраційному та лабораторних столах. Відразу після закінчення лабораторної роботи або демонстраційного досліду вчитель знову перевіряє крани на демонстраційному та лабораторних столах, після чого вимикає газову мережу.
 
7.У кабінеті(лабораторії) біології забороняється користуватись
 
інсектицидами для боротьби з комахами-шкідниками кімнатних рослин.
 
Допускається обробка рослин мильним розчином або мильною піною,
 
тютюновим настоєм, 5 % - ним розчином сечовини.
 

8.При використанні технічних засобів навчання вживають запобіжних
 
заходів, спільних для всіх навчальних предметів. Навчальні фільми демонструють у кабінеті (лабораторії) біології тільки на вузькоплівкових кінопроекторах, причому плівки повинні бути вогнетривкими.
 
9. Вихід з кабінету (лабораторії) біології, де демонструють фільми, повинен вести безпосередньо на сходову клітку, в рекреаційне приміщення або коридор. Друга половина дверей повинна легко відчинятися. Біля дверей кабінету (лабораторії) біології не повинно бути предметів, що утруднюють вільний вихід з приміщення. До демонстрування кінофільмів допускаються особи, які мають права кіномеханіків або демонстратора вузькоплівкового кіно і талон з техніки безпеки.
 


II. Вимоги безпеки перед початком занять

1.Перед проведенням лабораторних робіт, під час яких необхідно
 
щось підігрівати на полум'ї газових пальників, учні, отримують інструктаж
 
як ними користуватися:
 
- піднісши запалений сірник до отвору пальника,
 
вмикають газ поворотом крана; регулюють подачу повітря в пальник,
 
добиваючись синьо-фіолетового забарвлення полум'я (жовтий його колір
 
свідчить про неповне згоряння світильного газу, причому в повітря
 
виділяється отруйний чадний газ);
 
- у разі поширення полум'я всередину
 
пальника погасити і дати йому охолонути, закрити подачу повітря і знову
 
запалити пальник;
 
- гасити пальник тільки припиненням подачі в нього
 
газу, закриванням крана;
 
- інструктаж супроводжується показом.
 
2.Перед початком лабораторних робіт, під час яких використовується відкрите полум'я спиртового або газового пальника, треба нагадувати учням про те, що необхідно берегти від спалахування волосся та одяг.
 
3.Перед виконанням лабораторних робіт, у процесі яких нагрівають рідини в пробірках, учні ознайомлюються з правилами техніки безпеки:
 
- не спрямовувати отвір пробірки на себе або на тих, хто перебуває поряд, щоб уникнути важких опіків, які можуть бути спричинені рідиною, що виплескується під час закипання;
 
- закріплювати пробірки в затискачах штативів або в спеціальних ручних затискачах;
 
- категорично забороняється притримувати пробірки паперовими смужками;
 
- інструктаж супроводжується показом правильних прийомів роботи.
 

III. Вимоги безпеки під час занять

1.Під час роботи забороняється запалювати одну спиртівку від іншої. Гасити спиртівку дозволяється тільки ковпачком. У неробочому стані спиртівки треба зберігати в металевих ящиках.
 
2.При проведенні демонстраційних дослідів дозволяється викорис-товувати електронагрівальні прилади тільки із закритою спіраллю розжарювання. Кип'ятити горючі рідини на відкритому вогні категорично заборо¬няється. Такі досліди проводять тільки на водяній бані.
 
4.Під час виконання лабораторних робіт з використанням лабора-торного обладнання (пробірок, хімічних склянок, предметних і накрив¬них скелець тощо) учні ознайомляться з технікою безпеки під час роботи з таким обладнанням:
 
-не натискувати дуже пальцями на стінки пробірок, хімічних склянок;
 
- легко брати предметні стекла за краї, щоб уникнути поранення пальців.
 
5. Під час проведення лабораторних робіт з фіксованим у формаліні матеріалом його перед заняттям виймають з розчину і ретельно проми-вають під сильним струменем води.
 
6.Під час лабораторних робіт учням забороняється доторкуватися руками до порошкоподібних хімікатів, їх потрібно набирати спеціальними ложечками (неметалевими). Перед тим як використовувати розчин кислот і лугів, необхідно проінструктувати учнів про техніку безпеки під час роботи з цими речовинами: наливати їх тільки в скляний посуд, не допус-кати, щоб вони потрапляли на шкіру та одяг, для розведення розчинів кислот вливати їх у воду. Добавляти воду в розчини кислот забороняється.
 
7.Необхідно стежити за тим, щоб на лабораторних столах були тільки навчальні посібники, інструменти та прилади, що стосуються занять.
 
8.Користуючись спиртівкою, не задувайте полум'я, а гасіть його,
 
покриваючи спеціальним ковпачком. Під час роботи бережіть волосся та одяг від спалахування. Не допускайте заливання полум'я кип'ячою рідиною, а якщо це все-таки трапиться, закрийте газовий кран.
 
9.Коли користуєтесь скельцем, лезом для безпечного гоління,
 
препарувальною голкою, ніколи не спрямовуйте різальні або колючі частини
 
цих інструментів на себе, на своїх товаришів, щоб уникнути поранень.
 
10.Нагріваючи рідини в пробірці, користуйтеся тільки спеціальним тримачем для неї, а не паперовою смужкою, не спрямовуйте отвір пробірки на себе та своїх товаришів. Усе це допоможе уникнути опіків.
 
11.При використанні порошкоподібних хімічних речовин набирайте їх тільки спеціальною ложечкою (неметалевою), не доторкаючись до порошків. Пам'ятайте, що багато з цих речовин отруйні. Те саме стосується добрив, які використовуються для підживлення кімнатних рослин.
 
12.Виготовляючи препарати для розглядання їх під мікроскопом, дуже обережно беріть скельце великим та вказівним пальцем правої руки за краї, розмістіть його паралельно предметному склу, яке ви тримаєте у лівій руці, у безпосередній близькості до нього, а потім випустіть скельце з пальців, щоб воно вільно лягло на препарати.
 

IV. Вимоги безпеки після закінчення занять

1. Усі рідини, що залишаються після проведення лабораторних занять в кабінеті біології з використанням хімічних речовин, зливайте не у водопровідну раковину, а в скляну чашку або склянку, спеціально виставлену з цією метою.
 
2.Обережно поводьтеся із скляним посудом. У випадку, якщо він все-таки розіб'ється, не збирайте осколки руками, а змітайте їх щіточкою в призначений для цього совок.
 
3.Не мийте скляний посуд милом: він стає слизьким і його легко випустити з рук і розколоти.
4.Після закінчення лабораторної роботи обов'язково ретельно
 
вимийте руки з милом.
 
5.Повідомте вчителя про закінчення виконання завдання.
 

V. Вимоги безпеки в небезпечних ситуаціях


1.У випадках травми або опіку відразу ж звертайтеся до вчителя, він подасть допомогу; в разі необхідності викликати швидку допомогу за телефоном - 03.
 
2.Для надання першої (долікарської) допомоги при травмах в кабінеті біології повинна бути аптечка.
 

Немає коментарів:

Дописати коментар