За зовнішнім виглядом голонасінні дуже різноманітні: деякі субтропічні та тропічні види (саговники) нагадують пальми, інші мають дволопатеві пластинчасті листки (гінкго дволопатевий), або мають два довгих листки, що стеляться по піску (вельвічія), та все ж більшість дещо нагадує всім відому сосну.
Сосна звичайна — один з видів роду сосна, має дві хвоїнки у пучку, світлолюбна, невибаглива до ґрунтів, є основним джерелом деревини у нашій країні. Повсюдне зростання цього виду забезпечене добре розвиненою кореневою системою. В Україні в Карпатах росте сосна гірська, створюючи подекуди непрохідні зарості; у Криму — сосна кримська.
Рід ялина — стрункі, тіньовитривалі дерева (до 60–90 м заввишки) з гарною конусоподібною кроною. Короткі гілки ялини розміщені на пагонах поодиноко. Рослина вимоглива до родючості ґрунту і вологи. Природні ліси з ялиною європейською в Україні поширені в Карпатах, де зростає і ялина гірська. Усього відомо 40–45 видів.
У Карпатах зростає ялиця біла (з роду ялиця) — красиве струнке дерево з плоскими хвоїнками, шишки на гілках стоять, наче свічки.
Рід ялівець — низькорослі сланкі кущі або невеликі деревця з лускоподібними або дуже колючими голчастими листками. Жіночі шишки соковиті (після запліднення луски шишки стають м’ясистими та зростаються). При дозріванні шишка чорніє і нагадує за розміром і формою ягоду смородини.
Рід модрина — стрункі дерева, хвоїнки м’які, зібрані в пучки по 30–40 у кожному. Листопадна рослина.
У лісах Каліфорнії зростає дерево-велетень серед голонасінних — секвоя вічнозелена. Висота — до 120 м, діаметр стовбура — до 10 м. Це реліктова рослина.
Кедри — священне дерево Лівану (його зображено на гербі) та Індії. Висота його сягає 50 м, діаметр стовбура 7 м. Існує 4 види кедра. В Україні кедрові дерева завезені і висаджені на узбережжі Південного берегу Криму.
Немає коментарів:
Дописати коментар