Follow by Email

Сторінки

Шукати в цьому блозі

понеділок, жовтня 30, 2017

ОДНОКЛІТИННІ ВОДОРОСТІ

ДО НАЙКРАЩОГО УРОКУ ВЧИТЕЛЬ ГОТУЄТЬСЯ ВСЕ ЖИТТЯВодорості - мешканці води. Вони живуть як у водоймах із прісною водою, так і в солоних водах морів і океанів. Є й такі, які живуть поза води, наприклад, на корі дерев. Водоростідуже різноманітні. Знайомство з ними почнемо з одноклітинних зелених водоростей.
Вам, наприклад, доводилося влітку бачити зелену гладінь ставка, чи тиху смарагдову
заплава річки. Про таку яскраво-зелену воду кажуть, що вона "цвіте". Спробуйте зачерпнути долонею "квітучу" воду. Виявляється, що вона прозора. Безліч одноклітинних зелених водоростей, які плавають у воді, надають їй смарагдовий відтінок. Під час "цвітіння" дрібних калюж або водойм найбільш часто у воді зустрічається одноклітинна водорість хламідомонада. У перекладі з грецької слово "хламідомонада" означає "найпростіший організм, покритий одягом" - оболонкою. Хламідомонада - одноклітинна зелена водорість. Вона добре помітна лише під мікроскопом. Хламідомонада рухається у воді за допомогою двох джгутиків, що знаходяться на передньому, більш вузькому кінці клітини. Як і всі інші живі організми, хламідомонада дихає киснем, розчиненим у воді.
Зовні хламідомонада покрита прозорою оболонкою, під якою розташована цитоплазма з ядром. Є також маленький червоний "око" - світлочутливий тільце червоного кольору, велика вакуоль, заповнена клітинним соком, і дві маленькі пульсуючі вакуолі. Хлорофіл та інші фарбувальні речовини у хламідомонади знаходяться в хроматофора (у перекладі з грецької "що має колір"). Він зелений, тому що містить хлорофіл, тому й вся клітка здається зеленою.
Через оболонку хламідомонада поглинає з води мінеральні речовини і вуглекислий газ. На світлі в хроматофора в процесі фотосинтезу утворюється цукор (з нього - крохмаль) і виділяється кисень. Але хламідомонада може поглинати з навколишнього середовища і готові органічні речовини, розчинені у воді. Тому хламідомонада разом з іншими одноклітинними зеленими водоростями використовують в очисних спорудах. Тут воду очищають від шкідливих домішок.
Улітку при сприятливих умовах хламідомонада розмножується діленням. Перед розподілом вона перестає рухатися і втрачає джгутики. З материнської клітини звільняються 2-4, а іноді і 8 клітин. Ці клітини в свою чергу діляться. Такий безстатевий спосіб розмноження хламідомонади.
При настанні несприятливих для життя умов (похолодання, пересихання водоймища) всередині хламідомонади виникають гамети (статеві клітини). Гамети виходять у воду і з'єднуються попарно. При цьому утворюється зигота, яка вкривається товстою оболонкою і зимує. У результаті поділу утворюються чотири клітини - молоді хламідомонади. Це статевий спосіб розмноження.
Хлорела - теж одноклітинна зелена водорість, широко поширена в прісних водоймах і грунтах. Клітини її дрібні, кулясті, добре видимі тільки за допомогою мікроскопа. Зовні клітина хлорели покрита оболонкою, під якою знаходиться цитоплазма з ядром, а в цитоплазмі - зелений хроматофора.

Хлорела дуже швидко розмножується і активно поглинає з навколишнього середовища органічні речовини. Тому її застосовують при біологічному очищенню стічних вод. На космічних кораблях і підводних човнах хлорела допомагає підтримувати нормальний склад повітря. Завдяки здатності хлорели створювати велику кількість органічної речовини її використовують для одержання кормів.Немає коментарів:

Дописати коментар