16.09.15

Уроки сталого розвитку у 8-б класi

Стратегія програми «Сталий розвиток України» заснована на ретельному, всебічному вивченні існуючого стану нашого суспільства, а також на аналізі потенційних можливостей його поліпшення.





Коли мова йде про стратегію програми, загальним результатом її повинно бути досягнення визначених показників у всіх трьох складових розвитку суспільства, а саме: соціальній сфері, економіці та екології.  Говорити про сталий розвиток оперуючи лише економічними чи соціальними критеріями не можливо й за сучасними науковими поглядами неефективно.
Розвиваючі окрему складову системи без врахування стану інших (тобто не на основі стратегії), з огляду на їх загальну взаємозалежність та взаємообумовленість, призведе як до погіршення інших складових, так і до завдання шкоди безпосередньо тій складовій, котру планується розвивати.
Так, наприклад, підтримка екології без врахування економічного базису суспільства призведе до вичерпання економічного потенціалу регіону, та, як наслідок, до неможливості подальшої підтримки належного стану оточуючого середовища. З огляду на це, плануючи будь-який розвиток суспільства мова може йти про розробку й реалізацію виключно стратегії сталого розвитку.
Із викладеного стає зрозумілим, що перед розробкою стратегії, необхідно провести ґрунтовний аналіз стану всіх складових системи, виявити їхні найактуальніші проблеми та визначити шляхи їх усунення.

13.09.15

Виступ на педраді "Сучасні аспекти формування біологічної освіти"

12.09.2015 - участь учнів 9-а класу на ДЕНЬ МІСТА

Участь учнів 9-а класу на ДЕНЬ МІСТА. Діти малювали на асфальті улюблене місто Дніпропетровськ. Свято пройшло дуже цікаво, всі отримали велике задоволення!




11.09.2015р - Відкриття шкільної спартакіади

Учні 9-а класу прийняли участь у відкритті шкільної спартакіади!!!
Ми - за спорт!!!!!!!!!!!




07.09.15

Перший урок «Україна – нація єдина»

ПЛАН-КОНСПЕКТ
ПЕРШОГО УРОКУ
«Україна-нація єдина»
Підготувала та провела:
вчитель біології 2 категорії, 
класний керівник 9-а класу
Усенко Ірина Сергіївна

«Україна – нація єдина»



Мета: розширити й поглибити поняття громадянськості; виховувати в учнів почуття патріотизму, національної гордості,поваги до державних символів, любові до рідного краю і особистої причасності до всього, чим живе народ.
(На дошці плакат із державними символами, вислови про Батьківщину.)

Хід уроку
І. Організаційний етап
Учні розташовуються в класній кімнаті. Лунає пісня про Україну.
ІІ. Мотивація навчально-виховної діяльності учнів.
Вчитель:
Доброго дня, дорогі учні! Сьогодні ви знову сідаєте за шкільні парти, відпочилими, змужнілими, дорослішими. Вам усміхається лагідне сонце, яке посилає свої промені із синього неба. Немає на світі кращого неба, ніж небо України! Воно благословляє свою Україну, береже у віках її материнську любов, тому його ніколи не відділити від матінки-землі. Як не можна відділити небо від землі, так і не можна відділити Захід України від Сходу, Карпати від Світязя, Чорне море від Дніпра. Бо це все – Україна – єдина, суверенна, незалежна. Але останнім часом нас постійно переслідує думка: чи буде так, чи ні. Яким буде вже завтрашній день нашої України
3. Повідомлення теми уроку.
Є слова, які народжуються для того, щоб торкнути найніжніші струни душі людської. До таких слів належить найрідніше для кожного з нас слово – Україна.
Учитель: Що таке Батьківщина? Де вона починається? Яку роль відіграє в житті людини і як впливає на її долю?
На ці питання у кожної людини своя відповідь. Для одного Батьківщина — це зруйнований дім та спогади про страшні дні війни, яка прийшла так несподівано, замінивши веселий  спів пташок на гуркіт снарядів. Для іншого Батьківщина — це дитинство серед мальовничих гір,безмежних полів  та дзюркотливого струмочка. Але для всіх людей Батьківщина — це країна, яка дала  життя.   Безперечно, любов до Батьківщини починається з любові до рідної домівки ,до своєї мови
.Тема нашого уроку «Україна – нація єдина».
 Звучить Красивий кліп про Україну
Учитель:    Кожен народ має свої священні символи, які  уособлюють його самобутність, національну єдність. Вони покликані підносити дух нації у боротьбі за свободу, самоутвердження, за власну самостійну державу.
Непростою була доля українських символів: їх забороняли й відтворювали, обожнювали й люто ненавиділи. Українські патріоти  йшли на смерть заради того, щоб сьогодні ми мали державний гімн, прапор і герб.
Відповідно до статті 20 КонституціїУкраїни (1996р.) державними символами України є Державний герб України, Державний прапор України і Державний гімн України.
Словничок
Державні символи – закріплені в законодавстві країни офіційні знаки, чи звукові вираження, що в короткій формі виражають одну чи кілька ідей політичного або історичного характеру і символізують суверенітет держави.
Учень 1 :
Державний Прапор України - стяг з двох рівновеликих горизонтальних смуг синього і жовтого кольорів. Верхня смуга - синього кольору, нижня -жовтого. Співвідношення ширини прапора до його довжини - 2:3.
Поєднання кольорів синього і жовтого може трактуватися багатозначно.
 Це й чисте, мирне, безхмарне небо, що простягнулося над жовтим кольором хлібного лану - символом мирної праці і достатку. Це і поєднання символів життя - Золотого Сонця у Синьому Космосі. Однак, головна ідея синьо-жовтого - це гармонія Космосу, Сонця, Землі та всього живого, що є на землі.

Ці кольори вперше з’явилися в 1410 р.на корогвах Галицько-Волинського князівства: на синьому полі був зображений золотий лев.
Великого розквіту набуло українське прапорництво у героїчну козацьку добу. Тоді з’явився новий прапор – малинового кольору, який став основним у козаків. Сині і жовті барви використовувалися під час війни під проводом Б.Хмельницького. Потім їх почали використовувати Українські Січові стрільці та Українська Повстанська Армія. Вибір кольорів був умотивований такими міркуваннями.
Жовтий колір - це колір пшеничної ниви, колір хліба, зерна, що дарує життя всьому сущому на землі, це колір жовтогарячого сонця, без лагідних променів якого не дозрів би, не заколосився б хліб. Це символ достатку українського народу. Блакитний, синій колір - це колір ясного, чистого, мирного неба. Це колір води, без якої не дозрів би хліб. І ще - це колір миру.
4 вересня 1991 р. над будинком Верховної Ради України з’явився національний синьо-жовтий прапор. Такий же стяг піднімався під час візиту Голови Верховної Ради України Л.М.Кравчука до США іКанади у вересні – жовтні 1991р..
28 січня 1992р. Верховна Рада України затвердила синьо-жовтий прапор Державним прапором.
Учень 3 :
Герб - це символ влади.  Золотий тризуб на синьому тлі – дуже давній знак. Він зустрічається ще за часів Князівської України, зокрема на монетах київського князя Володимира Великого. Отже, нашому гербу – понад тисячу років!
Багато істориків висловлюють свій погляд на історію походження тризуба. Одні вважають його зображенням церковного світильника або якоря; інші – голуба. Є думка, що князівський знак-тризуб символізує місто Київ, яке виникло на трьох пагорбах: Старокиївському, Щекавиці, Хоревиці.
Є й інші погляди. Число "три" завжди вважалося казковим, чарівним. У народних казках йдеться про трьох богатирів, три бажання, які виконують чарівники, три дороги, що лягають перед казковими героями. Отже, у тризубі відображено триєдність життя. Це Батько-Мати-Дитя. Вони символізують собою Силу-Мудрість-Любов.
Учень 4 :
Слово « гімн»  грецького походження (похвальна пісня) – урочиста пісня, прийнята як символ державної національної єдності. Гімн - це хвалебна пісня своїй Батьківщині, в якій народ висловлює побажання бути вільним, щасливим, жити в достатку.
Слова Національного Гімну «Ще не вмерла України…» написав у 60-х роках ХІХ століття відомий український поет Павло Чубинський. Музику - західноукраїнський композитор Михайло Вербицький.
Із гімну починають надзвичайні масові події, урочисті збори. Слухають і виконують гімн стоячи.

Учитель:    Ми поговорили  про державні символи. А з чим ще у вас асоціюється Україна?
( Відповіді учнів про народні символи)
Наші пращури дуже любили природу і вірили в  існування добрих і злих сил у ній. Щоб захиститись від них,  люди створювали обереги.
Оберіг - це талісман, що лікував і оберігав свого власника. Із їх допомогою народ зберіг свою родову пам'ять , історію, культуру. Оберіг - це чарівний предмет, що захищав свого власника   або звеличував його можливості.
Вправа «Юридичний тренажер»
Групова робота з текстом Конституції України:
 1 група. Стаття 1 Конституції України. Визначте статус України, як держави. Поясніть. (Україна є суверенна і незалежна, демократична, соціальна, правова держава).
 2 група. Стаття 2 Конституції України. Визначте форму державного устрою нашої держави. (Україна є унітарною державою, територія в межах існуючого кордону є цілісною і недоторканою).
3 група. Стаття 5 Конституції України. Визначте форму правління та єдине джерело державної влади. (Україна є республікою, носієм суверенітету і єдиним джерелом влади в Україні є народ).
 4 група. Стаття 6 Конституції України. Визначте, який є поділ державної влади? Як ви вважаєте, з якою метою здійснюється поділ державної влади? (Державна влада в Україні здійснюється 115 на засадах її поділу на законодавчу, виконавчу та судову, така система врівноважень і противаг у діяльності органів державної влади запобігає зосередженню всієї влади в руках однієї гілки влади).
5 група. Стаття 8 Конституції України. Визначте принцип верховенства права. (Конституція України має найвищу юридичну силу. Звернення до суду для захисту конституційних прав та свобод людини і громадянина на підставі Конституції гарантується). Учитель. Вивчаючи Конституцію, звернемо увагу на ІІ розділ Конституції України «Права, свободи та обов’язки людини і громадянина», в якому є статті, що безпосередньо стосуються нас і наших батьків. Тож більш детальніше ми на ньому і зупинимось.
                  Бліц-вікторина «Толерантна і нетолерантна людина»
 (два учні прикріплюють на стенд листочки з характеристиками).
Толерантна людина  
  Повага думок інших
Доброзичливість
Бажання що-небудь робити разом
Розуміння і прийняття
Чуйність
 Допитливість
Довіра
Поблажливість
 Гуманізм
  Нетолерантна людина
  Нерозуміння
Ігнорування
 Егоїзм
Нетерпимість
Зневага
Дратівливість
Байдужість
 Цинізм
Невмотивована
агресивність

Учитель.
Толерантна людина. Які особливі якості повинна мати така людина? Доповніть фразу «Я…».
 Учень. «Я…»
- терпимий(а) і терплячий(а);
- зважаю на чужі думки і інтереси;
 - умію вирішувати конфлікти шляхом переконання і взаєморозуміння;
 - привітний(а) і дбайливий(а), ввічливий(а) і делікатний(а);
- поважаю оточення;
 - поважаю права свої і інші, умію слухати та чути;
 - дбайливий(а), співчуваючий(а);
 - патріот своєї школи, міста, України, піклуюсь про їх процвітання;
- людина, яка береже природу і культуру;
- працелюбний(а), успішний(а), незалежний(а), щасливий(а).
Учитель.
Толерантна сім’я. Які якості повинна мати така сім’я, ваша сім’я?
Продовжте фразу «У моїй сім’ї…».
Учень.
 «У моїй сім’ї…»
- усі терпимі і терплячі;
- здорові, добрі, люблячі;
- поважають, розуміють, підтримують один одного;
- оточують один одного турботою;
- уважні, чуйні, цікавляться планами і турботами один одного;
- успішні, незалежні, щасливі.
Учитель. Толерантне місто. Чим же повинне відрізнятися таке місто, наше місто?
Закінчіть фразу «У моєму місті…».
 Учень. «У моєму селі…»
- перехожі доброзичливі, увічливі;
- вулиці, двори і парки чисті, доглянуті;
- річка і повітря чисті, природа здорова;
 - школа простора, світла;
 - учителі розумні, добрі, справедливі, обізнані.
Учитель. Толерантна країна.
 Продовжте фразу «У моїй країні…».
 Учень. «У моїй країні…»
- влада справедлива, професійна, відповідальна, така, що піклується про своїх громадян;
 - усі громадяни – патріоти своєї країни, вільні, поважають права свої та інших, цінують добросусідські стосунки, мир і повагу, право кожного бути самим собою;
 - країна співпрацює з іншими країнами світу, зберігаючи мир і дружбу у всьому світі.
 Учениця. Ми більше отримаємо, чим віддамо, якщо частіше згадуватимемо про те, що нас об’єднує, про те, що людина стає Людиною тільки завдяки іншій людині.
 Учитель. Наш клас – це маленька сім’я. І хотілося б, щоб в нашій сім’ї завжди панували повага, взаєморозуміння і не було сварок. А що ж для цього треба? Ми з вами спробуємо «виростити» дерево толерантності, на листочках якого ми залишимо свої побажання і малюнки. Візьміть листочки і напишіть на них, що потрібно зробити, щоб наш клас, наша школа, наше село стали планетою Толерантності. Потім листочки і малюнки прикріпіть на наше дерево Толерантності.
 (Учні виконують завдання учителя. Після чого учитель декламує вірш «Толерантність врятує світ»).
Толерантність врятує світ Толерантне ставлення людини Збереже планету від негод, Розрубає мотлох павутини, Переріже нитку перешкод. Толерантне ставлення до всього Збереже, врятує і спасе, Допоможе вгледіть перемогу, Допоможе витримати все. Будь завжди нестримним вільнодумцем, Свої мрії пензлем намалюй.
 Освіти життя яскравим сонцем,
Толерантний Всесвіт побудуй!
Нехай кожен з нас і в цілому наш клас, наша школа, наше село і наша Україна завжди будуть островами толерантності для усіх жителів великої планети Земля.
Рефлексія.
 Тепер попрошу усіх встати в коло дуже щільно один до одного, покладіть руки один одному на плечі, підніміть праву ногу і витягніть її до центра кола. По моїй команді усі робимо крок усередину і хором весело скажемо: «Якщо кожен один до одного буде терпимий, то разом ми зробимо толерантним наш світ!».