Сторінки

27.06.20

Амеба.Готуємося до ЗНО

ДО НАЙКРАЩОГО УРОКУ ВЧИТЕЛЬ ГОТУЄТЬСЯ ВСЕ ЖИТТЯ

Амеба звичайна живе у придонних місцях прісних водойм. Вона не має постійної форми тіла і пересувається за допомогою мінливих виростів — несправжніх ніжок, або псевдоніжок, які утворюються в результаті поступового переливання цитоплазми (з грец. амеба — мінлива).

Амеб та інших найпростіших (арцел, дифлюгій), що не мають оболонки і здатні утворювати псевдоніжки, відносять до саркодових (з грец. sarcos — плазма).
Живлення. Амеба звичайна живиться, в основному, одноклітинними організмами, захоплюючи їх псевдоніжками. Їжа перетравлюється у травних вакуолях під впливом травного соку. При цьому складні органічні речовини їжі перетворюються у менш складні і переходять у цитоплазму (вони йдуть на утворення власних органічних речовин, що служать будівельним матеріалом і джерелом енергії). Неперетравлені рештки їжі виводяться назовні у будь-якій частині тіла.
Дихання. Вільноживучі найпростіші дихають розчиненим у воді киснем, поглинаючи його всією поверхнею тіла. Потрапивши у цитоплазму, кисень окиснює складні органічні речовини, перетворюючи їх у воду, вуглекислий газ та деякі інші сполуки. При цьому звільняється енергія, необхідна для життєдіяльності організму. Вуглекислий газ, що утворюється у процесі дихання, виділяється через поверхню тіла.
Подразливість. Одноклітинні тварини реагують на світло, температуру, різні речовини й інші подразники. Амеба звичайна, наприклад, рухається від світла в затемнене місце (негативна реакція на світло), а евглена зелена — у бік світла (позитивна реакція на світло). Здатність організмів реагувати на дію подразників називається подразливістю, або таксисом. Завдяки цій властивості одноклітинні тварини уникають несприятливих умов і знаходять їжу.
Розмноження саркодових і джгутикових відбувається шляхом поділу. Материнська особина дає початок двом дочірнім, котрі за сприятливих умов життя швидко ростуть і вже через добу здатні до поділу.
Інцистування (Збереження за несприятливих умов життя). За несприятливих умов (різка зміна температури, висихання водойми) більшість саркодових та джгутикових утворюють цисти (з грец. cystis — міхур). Цисти не тільки захищають найпростіших від несприятливих умов, а й сприяють їхньому розселенню (за допомогою вітру, води, тварин). За сприятливих умов щільна оболонка розчиняється, тварина виходить із цисти і переходить до активного способу життя.

Немає коментарів:

Дописати коментар