Сторінки

03.04.21

Віруси

Що таке віруси?
 - Це перші живі організми на планеті та одночасно - провокатори хвороб. Ви знали, що віруси живі? У них є ДНК або РНК, вони здатні до мутацій, розмноження та виживання в складних умовах.

Коли ж вони з’явилися? 
- Вважається, що віруси є аборигенами нашої планети. А одна із версій, що вони потрапили на Землю в момент її створення, бо насправді живуть і в космосі.

У чому їх користь?
- Колись експеримент довів, що в умовах повної стерильності людський організм є нежиттєздатним. Це доводить необхідність для нас контактувати з вірусами. Вони суперважливі для імунної системи. Знайомлячись з вірусами, організм виробляє проти них природну зброю - імунітет.

Що вони найбільше люблять?
 - Віруси найбільше люблять жити в живому організмі - людини, тварини або рослини. Саме в організмі вони займаються улюбленою справою - розмноженням. Тому що саме цей процес є сенсом їхнього життя. І для цього «аборигенам» потрібна жива клітина.

Але з часом віруси слабшають і втрачають свою силу! Що, звісно, не може не тішити! Тому наше завдання сьогодні – дбати про власний імунітет та дотримуватись гігієни. Отож, бережіть себе та своїх близьких!

Продихи

Готуємося до ЗНО
ПРОДИХ — це пара витягнутих бобоподібних клітин, між якими є отвір — продихова щілина, яка з одного боку відкривається у зовнішнє середовище, а з іншого — у великий міжклітинний простір основної тканини листка. 

Клітини продихів зелені, бо мають хлоропласти. 

Залежно від вологості та освітлення клітини продихів змінюють свою форму, регулюючи випаровування води та газообмін:

• При достатньому освітленні та вологості вміст води та кисню в міжклітинниках збільшується, вуглекислого газу зменшується, тому розходяться замикаючі клітини і продихова щілина розширюється, тоді через неї з міжклітинників назовні випаровується вода (листок при цьому охолоджується) та виділяється кисень (утворюється в процесі фотосинтезу), у  міжклітинники з повітрям  надходить вуглекислий газ. 

• у темряві та за нестачі вологи замикаючі клітини випрямляються, продихова щілина звужується і закривається, тому виділення кисню припиняється (не відбувається фотосинтез), випаровування води та надходження вуглекислого газу в листок зменшується. Дихання продовжується, тому в міжклітинниках збільшується вуглекислий газ і зменшується кисень. Через не повністю закриті продихові щілини вуглекислий газ потрапляє назовні, а надходить повітря, збагачене киснем. 

У приміщенні з рослинами вдень у повітрі збільшується  кількість кисню, а вночі – вуглекислого газу.

Еукаріоти

Готуємося до ЗНО...
Еукаріо́ти (інколи Евкаріо́ти, від грец. εύ- -повністю, добре й грец. κάρυον — ядро) або Я́дерні (лат. Eukaryota Whittaker & Margulis, 1978) — домен одно- та багатоклітинних організмів, що характеризуються переважно полігеномними клітинами, морфологічно сформованим ядром та наявністю мембранних субклітинних органел.
Геноми еукаріотичної клітини представлені:
а) ядерним геномом, зосередженим у ядрі і представленим ядерною ДНК;
б) у більшості клітин мітохондріальним геномом, зосередженим у мітохондрії і представленим мітохондріальною ДНК;
в) у деяких клітин пластидним (зокрема хлоропластним) геномом, що розташовується у пластиді, і представлений хлоропластною ДНК (генофором);
г) геномом нуклеоморфу, який виявлений лише у кількох відділах водоростей у надзвичайно цікавій ядроподібній структурі, розташованій між оболонкою пластиди та особливою клітинною системою — хлоропластним ендоплазматичним ретикулумом. В нуклеоморфі виявлена власна, нуклеоморфна ДНК.